Ferihegyi sztrájk: átmeneti enyhülés után zsúfoltság

1 perc

2008.12.12. 12:46

A Budapest Airport rövid időre szünetelteti a jegyellenőrzést az utasbiztonsági kapuk előtt feltorlódott tömeg miatt, a ferihegyi helyzet a reggeli tumultus után a délelőtti órákra kissé javult ugyan, kora délután azonban ismét zsúfoltság uralkodott.

Szollár Domokos, a Budapest Airport szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy délelőtt 4 utasbiztonsági ellenőrzési kapu is működött, a dolgozói pihenőidők miatt azonban a kapacitás 13 óra után egy kapura szűkült. A tumultus miatt több utas nem fér be a kapuk előtti térbe, így rövid időre felfüggesztik a jegyellenőrzést. Járatcsúszásokra és törlésekre is számítani kell, bár eddig csak a Lufthansa és a Malév törölte járatai egy részét.

Továbbra is csak a 2B terminálban van utasbiztonsági ellenőrzés. Az embereknek csokit és ásványvizet osztanak a repülőtéri dolgozók,  megpróbálnak információval is segíteni. A sztrájk szerda reggeli kezdete óta jelentősen megnőtt a reptéri kávézók, éttermek forgalma. 

A repülőtér biztonsági szolgálata arra hívta fel az utasok figyelmét, hogy csomagjaikat ne hagyják őrizetlenül, mert a felügyelet nélkül hagyott poggyászokat a szolgálat elszállítja.

A sztrájkot szerda reggel 6 órától két szakszervezet hirdette meg miután eredménytelenül zárultak a munkaadóval folytatott egyeztetések a létszámról, a kiszervezésekről és a kollektív szerződésről. A sztrájk alatt a BA nem egyeztet az érdekképviseletekkel, a szakszervezetek viszont nem függesztik fel a sztrájkot.

A Munkástanácsok közvetítői segítségét ajánlottak a ferihegyi konfliktus rendezéséhez. Az MTI-nek pénteken eljuttatott közleményében a  Munkástanácsok Országos Szövetsége - amelynek tagszervezete a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete is - kifejti: a BA Zrt. menedzsmentjének és a sztrájkoló dolgozók szakszervezeteinek mielőbb le kell ülniük tárgyalni a kialakult konfliktus megszüntetése, a polgári légi közlekedés helyzetének normalizálása, a dolgozók jogos követeléseinek megtárgyalása, vagyis a munkabéke helyreállítása, és az utazóközönség érdekében. 

A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) közleményben hívta fel a figyelmet arra, hogy a Ferihegyen kialakult helyzet a jelenlegi gazdasági válságban rengeteg veszélyt hord magában, amelyek a turisztikai és vendéglátóipari ágazat destabilizációjához és számos, az ágazathoz kapcsolódó, munkahely elvesztéséhez vezethet.