Étkészlet

2 perc

2008.04.22. 22:00

Évek óta nem nézett ki ilyen jól a határ, s ha valami nagy katasztrófa nem történik, kiváló búzatermés lesz, az pedig...

Évek óta nem nézett ki ilyen jól a határ, s ha valami nagy katasztrófa nem történik, kiváló búzatermés lesz, az pedig nem létezik, hogy a mennyiségnek ne legyen hatása az árakra - harangozta be a szerinte várható búzaárcsökkenést egy hétfői agrárkonferencián Gráf József földművelésügyi miniszter. Ezzel némileg ellentmondott egy héttel korábbi, zömében termelők előtt tett kijelentésének, amikor is azzal biztatta a gazdákat, hogy termeljenek csak sokat, hiszen magasan maradnak az árak.

Ez utóbbi olvasható ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéseiből is. Bár márciusban az átlagos, 0,6 százalékos infláció alatt, csupán 0,4 százalékkal emelkedtek az élelmiszerek árai, az előrejelzések szerint az év egészében nem törik meg a tavalyi - 11,5 százalékos mértékű - áremelkedés, és az idén 12-13 százalékkal többet kell fizetni az élelmiszerekért.

A Gráf által beharangozott gabonaár-csökkenés jó hír lehet az állattartóknak, különösen ha a kukorica is jó termést hoz, de a fogyasztói árak emelkedésén valójában csupán mérsékelhet. A malmok, noha márciusban az egy évvel korábbinál 56,5 százalékkal magasabb lisztárat mért a KSH, nem tudták összes költségnövekedésüket beépíteni az átadási árakba - állította a HVG-nek Pótsa Zsófia, a feldolgozók és kereskedők érdekeit képviselő Gabonaszövetség főtitkára. A felvásárlási időszakban az egy évvel korábbihoz képest 80-100 százalékkal is megemelkedett árú gabonán kívül az energia- és szállítási költségek növekedését nem tudták érvényesíteni. Ha tehát csökken a gabonaár, akkor sem lesz olcsóbb a liszt - vonható le a következtetés.

Nem sok jóra számíthat a fogyasztó a boltokban az állati termékek vásárlásakor sem. Vége a húsvét utáni néhány hetes pangásnak, s az EU-ban a múlt héten már ismét emelkedett az élő sertés ára. Az uniós előrejelzések szerint a második és harmadik negyedévben 9-9 százalékos áremelkedés, az év utolsó három hónapjában pedig 7 százalékos árcsökkenés várható, amit a magyar felvásárlási árak is követnek. Bár az utóbbi időben legkevésbé a sertésfeldolgozók tudták érvényesíteni költségnövekedéseiket a kereskedelmi láncokkal szemben, most várhatóan a fogyasztókig is eljut az élő sertés árának növekedése.

"A kilónkénti nettó 550-580 forint körüli átlagos baromfi-átadási árainkat a következő hetekben 25-30 forinttal kell megemelnünk" - mondja Bárány László, a Master Good cégcsoport tulajdonosa, a Baromfi Terméktanács elnöke. Ez az 5 százalék körüli áremelés rakódna rá a boltokban jelenleg 780-800 forintos baromfiátlagárra. A KSH 2007-ben az előző évhez képest - bontott csirke kategóriában - 16 százalékos fogyasztóiár-emelkedést mért. Bárány számításai szerint a takarmány- és energiaköltségeik növekedése miatt 45 százalékos drágítást kellene elérniük, ami lehetetlen. Június végén, július elején azonban újabb 40-50 forintos átadásiár-emelést jósol, mivel addigra keresletivé válik a piac: már második hónapja 10 százalékkal csökken a naposcsibe-telepítés, a pulykatermelés visszaesése a nyáron elérheti az 50 százalékot is.

KELEMEN ZOLTÁN