Győzelemmel kezdte az olimpiát a magyar női kézilabda-válogatott

3 perc

2008.08.09. 04:13

Bár szorosra sikeredett az első félidő (15-14), a Görbicz Anita vezette magyar válogatott egy szenzációs hajrával - és egy szenzációsan védő Pálinger Katalinnal - 30-24 arányban legyőzte Svédországot.


KÖKÉNY BEA JEGYZETEI
Tipikus első meccs volt a svédek elleni, ahol azért érezni lehetett, hogy az elején a lányok izgultak picit. Viszont végig uraltuk a meccset, az ellenfélnek igazából nem volt esély arra, hogy fordítson. Nekünk a kérdés csak az volt, mikor fáradnak el. Látszik azért, hogy nincsenek ilyen hőfokú meccsekhez szokva. A tesztmérkőzések ugyan rosszul sikerültek, de egyrészt ott még nem számolhattunk Görbicz Anitával, másrészt azt se feledjük, hogy egy edzőmérkőzésre mindig másképp készül a csapat. Én azt hiszem, időben jött az az egy-két pofon, és a lányoknak sikerült megbeszélni, hogy min is kell javítaniuk. Ez ma tisztán látszott, különösen a hozzáállás kérdésében, ami a szövetségi kapitánynak különösen nem tetszett a kínaiak és a kazahok ellen.












Görbicz Anita (labdával) láthatóan felépült sérüléséből
© MTI - Koszticsák Szilárd
Jól kezdte a mérkőzést a magyar csapat, rögtön két góllal. A svédek ugyan összeszedték magukat, de 3-3-as állásnál ismét Hajdu János tanítványai vették át a kezdeményezést. Görbicz Anita egyszerűen tarthatatlan volt, a skandináv védők számára gyakorlatilag kiszámíthatatlanul és követhetetlenül irányított. Mellette Vérten Orsolya, Tóth Tímea és Tomori Zsuzsanna gondoskodtak a magyar gólokról.

Pálinger Katalin már rögtön egy bravúros védéssel kezdte az összecsapást, de később is kitűnő reflexekkel hárított több hálóba tartó lövést is. A jó kezdést azonban kevésbé eredményes utolsó tíz perc követte. Az ellenfél is elkezdte gyártani a gólokat, és Madeleine Grundström is egyre több magyar támadást hárított.

Ennek köszönhetően a svédek egygólos hátránnyal zárták csak a félidőt (15-14), ami azonban nem tükrözte sem a meccs képét, sem az erőviszonyokat. A második játékrészben a játékvezetők egyre érdekesebben vezették a mérkőzést. Az összecsapás egyes részeiben kifejezetten sokat tévedtek a kárunkra, ennek ellenére a lányok tovább igyekeztek, hogy megtartsák előnyüket.

22-21-nél közel jöttek az északiak, de ekkor jött Pálinger, aki ziccereket tornászott ki, a játékvezetők pedig végre befújták nekünk azokat a heteseket, amiket korábban elfelejtettek, így megint ötgólosra nőtt az előny. (26-21) A meccs hajrájában egyre jobban játszottak a magyar lányok. Vérten és Tomori újabb gólokkal növelte előnyünket, és néha úgy tűnt, a svédek egyre kedvetlenebbül járatják a labdát. Innen már nem veszíthettünk.

Az utolsó öt percben a két bíró úgy osztogatta nekünk a kétperces kiállításokat, mintha elő lenne írva a szabálykönyvben, de Pálingerrel a kapuban - aki három kísérletet is védett - még a kettős emberhátrányt is kivédekeztük. A meccs vége már csak örömjáték volt az indiszponálttá váló ellenféllel szemben, és magabiztosan, megérdemelten 30-24-re diadalmaskodott Hajdu János csapata első pekingi fellépésén.

"Készültünk azokra a taktikai elemekre, amelyek a svédek erősségeit jelentik - mondta Hajdu János szövetségi kapitány a meccs után. - Ezeket a feladatokat sikerült jól megoldani, s ezzel nyertünk. Görbiczet folyamatosan kezelték, de a gyógyulása elsősorban neki köszönhető, mivel látta, hogy nagy szükség van rá. Már három-négy nappal korábban is jó állapotban volt a lába, de nem akartuk siettetni a visszatérést. Az együttes játékán sokat lendített a szereplése. A győzelem nagyon kellett a csapatnak, a felkészülés során ugyanis csak részsikereket értünk el erős válogatottak ellen, itt Pekingben Kína és Kazahsztán ellen kellett volna formába lendülni, de ez nem jött össze. A brazilok ellen nehéz meccsre számítok, de el kell viselnünk az esélyesség terhét."

"Támadásban és védekezésben is sokat hibáztunk, még emberelőnyben sem tudtunk hatékonyan játszani" - kommentálta a meccset tömören Ulf Schefvert, a svédek szövetségi kapitánya.
2008-AS NYÁRI OLIMPIAI JÁTÉKOK, PEKING
NŐI KÉZILABDA, B CSOPORT
MAGYARORSZÁG - SVÉDORSZÁG 30-24
 (15-14)
Peking, Olimpiai Sportközpont, 1000 néző, V.: Renars Licis, Zigmars Stolarovs (lettek
Gólszerzők: Vérten 7, Görbicz 7/3, Tóth T. 2, Tomori 6, Szamoránsky 4, Kovacsicz 2, Ferling 2 ill. Helgesson 6, Torstensson 5, Utkovic 3, Ahlm 3/1, Wiel Freden 3, Flognman, Boson, Holmgren, Wiberg
Hétméteresek: 4/3, ill 1/1
Kiállítások: 14, ill 6 perc