Gázcirkusz: Moszkva csúcsértekezletre hívja vevőit

2 perc

2009.01.14. 17:21

Moszkva az orosz gázt felhasználó államok vezetőit csúcsértekezletre hívja Moszkvába január 17-re - jelentette be Dmitrij Medvegyev államfő, amikor szerdán Moszkvában fogadta a szlovák, a bolgár és a moldovai kormányfőt, akik a gázexport problémáinak megoldására érkeztek az orosz fővárosba.

Az orosz elnök javasolta, hogy a csúcson a vitassák meg, hogyan lehet kilábalni a jelenlegi válságból és a jövőre nézve dolgozzák ki a szabályokat és eljárásokat. Később az elnök sajtótitkára hozzátette: a csúcsra meghívják Ukrajnát is. Medvegyev emlékeztetett arra is, hogy Ukrajna számos hitelajánlatot kapott a gázszállítások finanszírozására, s mint mondta, Oroszország is tett ilyen ajánlatot, de Viktor Juscsenko ukrán elnök egyelőre nem válaszolt. 

Juscsenkónak nem jó
Viktor Juscsenko azt mondta, jó ötletnek tartja, hogy Ukrajna, Oroszország, valamint az EU gázimportáló országainak állam- és kormányfői találkozzanak, de a javasolt helyszín, Moszkva, nem elfogadható. Az ukrán államfő szerint, mivel Oroszország a gázkonfliktus részese, ezért ott a megbeszélést nem lehet megtartani. Juscsenko Brüsszelt vagy Prágát ajánlja, amely az EU soros elnöki tisztét tölti be.
A Kreml egyik szóvivője szerdán délután leszögezte: Moszkvában  nem tudnak arról, hogy az ukrán államfő belátható időben belül Moszkvába látogatna, amint arról Ukrajna moszkvai nagykövete szólt. A szóvivő emlékeztetett rá, hogy Julija Timosenko kormányfőnek kellett volna december 31-én Moszkvába jönnie. Akkor ezt az ukrán államfő megakadályozta. A szóvivő szerint fontos, hogy a látogatások ne fedjék el a lényeget, nevezetesen hogy a lehető leggyorsabban meg kell indítani az Európába irányuló gázszállításokat.

Közben Viktor Juscsenko ukrán elnök Varsóban Lech Kaczynski lengyel államfővel tárgyalt, s az azt követő sajtóértekezleten újra azt hangoztatta, hogy Ukrajna megbízható partner a gáz tranzitjában, továbbá hogy már az utolsó fillérig kifizette a tavalyi gázszállítások utáni adósságait és további felszólamlást nem fogad el. (A több mint kétmilliárd dollár nagy részét Kijev december 31-én átutalta ugyan, de továbbra is adós 614 millió dollárral, amelyből a késedelmes fizetés miatt felszámolt több mint 500 milliós kötbért nem szándékozik kifizetni.)

A Gazprom szintén szerdán délután részletesen megmagyarázta, hogy miért nem lehet úgy és olyan irányba küldeni Ukrajnán át a gázt, ahogyan azt Kijev javasolja: eszerint a Valujki állomás pillanatnyilag nem használható az export céljaira, mert a vezetékrendszerben éppen ellentétes irányba áramlik a gáz, és az állomás nem is a tranzit fogadására van berendezve, a Piszarevka állomás felől pedig nem lehet a Balkán irányába küldeni a gázt. A Gazprom által kedd óta használt Szudzsa állomás egyfelől a kétoldalú megállapodásokban a Balkán felé kijelölt fő, és egyben legrövidebb útvonal, továbbá Szudzsán megy át az export java: az állomáson két és félszer annyi gázt lehet átengedni, mint az összes többi exportállomáson együttesen.