Magyar-szlovák gázvezeték?

1 perc

2009.01.20. 12:36

Egy valóban működő gázvezetékre van szükség Magyarország és Szlovákia között - mondta Göncz Kinga külügyminiszter. A diplomáciai vezető arról is beszélt, hogy tartósnak ígérkezik az ukrán-orosz gázmegállapodás, de még lehetnek problémák.

Tartósnak tűnő megállapodás született Ukrajna és Oroszország között, ez azonban nem jelenti azt, hogy soha többé nem kell szembenézni hasonló problémákkal - hangsúlyozta Göncz Kinga, külügyminiszter.
   
A jövőben további gáztározókra lesz szükség Magyarországon, valamint össze kell kötni a régió gázhálózatait és meg kell építeni egy észak-déli vezetéket. A kelet- és délkelet-európai térségben lévő államoknak ugyanis szolidárisaknak kell egymással lenniük energiakérdésekben - emelte ki a magyar diplomácia vezetője.
   
"Gondolkoznunk kell egy Szlovákiát és Magyarországot összekötő, valóban működőképes és megfelelő kapacitású vezeték kiépítéséről" - mondta a külügyminiszter.
   
A miniszter a gázkrízissel kapcsolatban arról is beszélt: habár volt egy politikai visszajelzés a szlovák oldalról, hogy szívesen fogadják a magyar áram- és gázfelajánlást és a szakmai tárgyalások is elkezdődtek, a szállítások végül nem indultak meg az északi szomszédhoz. Az volt a kérdés, hogy a szlovákok tudják-e egyáltalán fogadni a felajánlott gázt. A magyar fél ugyanis nem tudta, hogy szlovák oldalon lehet-e használni a régóta üzemen kívül lévő vezetéket - tette hozzá.
   
Magyarország azonban Szerbiának, Bosznia és Hercegovinának, valamint Horvátországnak is szállított gázt - mutatott rá. A mostani krízis azt mutatta, hogy habár továbbra is Ukrajna marad a fő tranzitország, de alternatív útvonalakra, így az Északi és a Déli Áramlatra és a Nabuccóra is szükség van. Épp ezért a január 27-i Nabucco-csúcs célja összehozni az érintett szereplőket annak érdekében, hogy felgyorsuljon a projekt megvalósítása - mondta Göncz Kinga.
   
Az orosz gáz kedden hajnalban, közép-európai idő szerint 2 órakor indult meg Európa felé. A gázszállítás azután indult újra, hogy Julija Timosenko ukrán miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő jelenlétében hétfőn Moszkvában a Gazprom és a Naftogaz ukrán gázimportőr vállalat vezetői aláírták az ukrajnai orosz gázszállításokat rögzítő szerződést.