Nemzetközi lapszemle: Trump csodálja Putyint, Putyin inkább hasznos idiótának tartja az új amerikai elnököt

9 perc

2025.01.12. 09:00

Szorult helyzetbe került Szerbia az akadozó energiaellátás miatt. Miért veszélyes Herbert Kickl? Joe Biden nem túl sikeres külpolitikája. Válogatásunk a világlapok írásaiból.

Neue Zürcher Zeitung

Az orbáni haveri kapitalizmus miatt Magyarország számára elúszott jó egymilliárd eurónyi brüsszeli támogatás, Svájc azonban, noha osztja az európai aggályokat, az EU-val kötött megállapodás alapján továbbra is ad pénzeket a magyar kormánynak a felzárkózás céljaira. Ez pedig kritikus kérdéseket vet fel – húzza alá Daniel Friedli, a lap munkatársa.

A miniszterelnök fel volt háborodva, hogy hoppon maradt, de nem segített a kirohanása. Most először az Unió büntetés céljából végleg megvonta a szóban forgó összeget. A Fidesznek két éve lett volna, hogy betömködje a jogállamon mutatkozó lyukakat. A hatalom hajlamos korrupcióra és nepotizmusra, főleg, amikor a közbeszerzési megbízásokat ítélik oda.

A magyar vezetés azonban számíthat Svájcra, amely 87,6 millió eurót tart fenn ilyen célokra, egészen pontosan a geotermikus energia hasznosítására, az ivóvízellátás javítására, a kis- és középvállalatok támogatására, valamint szakképzésre.

A berni külügy arra hivatkozik, hogy ez a konstrukció az uniós mechanizmusoktól függetlenül működik, és elsősorban a magyar lakosságnak kíván vele segíteni. De vannak biztosítékok, hogy leállítsák, ha a konkrét tervek kapcsán bármiféle jogállami kifogások vetődnek fel. Végső soron akár még törölni is lehet ezeket az anyagi eszközöket.

A szélsőjobbos Svájci Néppárt nem ért egyet a kohéziós juttatásokkal, azzal azonban nincs baja, hogy abból az orbáni Magyarország profitál. A szocialisták azon a véleményen vannak, hogy folytatni kell a programot, ahol az a helyi lakosság javát szolgálja és civil partnerekkel bonyolítják el. Ám óvatosan kell eljárni ott, amikor a kormány is részese a mechanizmusnak.

Minél tovább tart Magyarországgal a jogállami vita, annál több összegről mondhat le a magyar kormány. Orbán ezt azonban nem akarja tudomásul venni. Már többször is fenyegetőzött, hogy ha az EU nem tér jobb belátásra, blokkolni fogja a következő hosszútávú költségvetés jóváhagyását.