290 forint felett az euró, történelmi mélypont
Történelmi mélypontra, 290-re gyengült a forint az euróval szemben pénteken délben. A jegybank - elemzők szerint - 300 forintos árfolyamot is tolerálna.
Délelőtt 11 óra körül 288,35 forintos árfolyamról számoltak be a kereskedők, bár onnan már 287,50-re korrigált, kedden 288,62 volt a napi szélsőérték. Csütörtökön délután 283,60/80 forint volt az árfolyam, pénteken kora délelőtt 286,50 körüli árfolyamon kötöttek üzleteket.
A kereskedők nem zárták ki további gyengülés lehetőségét sem, mert a piacon érzékelhető a nyomás. És így is történt: dél tájban 290 alá gyengült a forint.
A helyi deviza gyengülése nem magyar sajátosság: a régió minden devizája, valamint a feltörekvő devizák is megszenvedik a kockázatkerülés egyre fokozódó erősödését. Pénteken reggel több mint négyéves mélypontra zuhant a zloty a varsói bankközi devizapiacon, a korona 1,5 százalékot vesztett az euróval szemben, 2007. augusztus óta először átlépve a 28 korona/eurós szintet.
Beavatkozás nem lesz
Elemzők szerint azonban nem várható jegybanki beavatkozás a kedd óta történelmi mélypontja közelében kereskedett forint védelmében. A megkérdezett szakemberek egyetértettek abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közelmúltbeli kamatpolitikájával azt látszik üzenni: akár a 280-300 forintos euróárfolyamot is tolerálna.
Németh Dávid, az ING Bank Zrt. makroelemzője hangsúlyozta, hogy a forint gyengülése az egész kelet-közép-európai régióra jellemző trendbe illeszkedik, és a hazai fizetőeszköz gyengülése nem kiemelkedő a térségben. A régiós devizák túl voltak értékelve, jelenleg ennek a korrekciója zajlik - magyarázta az ING elemzője.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint ugyan az október-novemberi állapothoz képest javult a kockázati környezet, ám ez csak relatív javulás, hiszen még mindig magas felárak, magas kockázatkerülés és trendszerű gyengülés jellemzi a feltörekvő gazdaságok devizapiacait.
Az MKB elemzője kiemelte, hogy az IMF Magyarországnak nyújtott hitelkerete csak a közvetlen államcsőd veszélyét hárította el, de ez nem jelenti azt, hogy a forint védett lenne minden régiós hatással szemben.
Kondrát Zsolt kitért arra is, hogy a gyenge forint egyrészt segíti az exportőröket és árelőnyt biztosít a hazai vállalkozásoknak a dráguló importtal szemben, egyúttal csökkenti a devizában eladósodott háztartások fogyasztásra fordítható jövedelmét, így egy bizonyos szint fölött már nem segíti a gazdasági növekedést.
Az MKB elemzője úgy vélte, akár további jegybanki kamatcsökkentés is elképzelhető, amennyiben a 280-285-ös sávnál nem gyengül tovább a forint.