Javul a fogyasztói hangulat: a németek már látják a válság végét?
Újabb hangulatmutató jelezte szerdán, hogy a németek meglepően bizakodók, mintha már látnák a válság végét, vagy legalábbis fölfedezik a bonyodalmakban rejlő előnyöket.
Béremelést követelő német gyári munkások. Valami mintha derengene © AP |
Előzőleg, kedden váratlan javulást jelzett a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti bizalmi mutatója is, megtört az előző hét hónap csökkenő irányzata. Hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján a januári mutató 83,0 pont volt a decemberi 82,7 pont után. A decemberi mutató mélységi rekord volt. Az elemzők csökkenést vártak, átlagosan 81,3 pontra januárra. A mutató, száz pont alatti értékekkel, július óta jelezte a pesszimisták lassan, de biztosan növekvő többségét. A fél évre előre tekintő várakozások részmutatója 79,4 pontra nőtt a decemberi 76,9 pontról. A jelenlegi helyzet megítéléséé 88,8 pontról 86,8 pontra csökkent.
A német üzleti körök enyhe fényt látnak az alagút végén azután, hogy az Európai Központi Bank mérsékli a kamatokat, a német kormány pedig ösztönző programot fogadott el, amelynek hatása lehet a második félévben.
Még korábban a mannheimi ZEW kutatóintézet januári hangulatmutatója is javulásról tanúskodott, szintén a német kormány intézkedéseihez fűződő reményeket tükrözve. A ZEW hat hónapra előre tekintő németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója, mintegy háromszáz intézményi befektető és közgazdász megkérdezése alapján, januárra mínusz 31,0 pontra emelkedett a decemberi 45,2 pontról, a borúlátók csökkenő többségét jelezve. Az elemzők sokkal kisebb javulásra számítottak, csak mínusz 44,0 pontot jósoltak átlagosan. Ez a mutató már ősz óta javul, miután előzőleg, tavaly júliusban 15 éves mélypontot ért el 63,9 ponton. A jelenlegi helyzet megítélés a ZEW-felmérésben is romlott: mínusz 77,1 pontra a decemberi mínusz 64,5 pontról.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2,5 százalékos gazdasági visszaesést jósolt Németországnak idénre a múlt héten. A korábbi, novemberi IMF-előrejelzésben még csak 0,8 százalékos GDP-csökkenés szerepelt Németország számára erre az évre. A szokásos országfelmérés mostani kiadásában az IMF elemzői megjegyezték: „a német gazdaság alapjai továbbra is erősek, és az utóbbi évek költségvetési takarékossága megteremtette a szükséges lehetőséget a gazdaság erőteljes költségvetési ösztönzésére”.
Az IMF elemzői azt is megjegyezték, hogy a német kormány az eddigieknél is többet tehetne a gazdaság élénkítéséért, és Németországnak világszinten is vezető szerepet kell vállalnia a szükséges térségi és nemzetközi intézkedések összehangolásában, a világgazdasági lejtmenet megállításában. Az IMF szerint jövőre 0,1 százalékos gazdasági növekedés lehetséges Németországban.
Az Európai Bizottság a múlt héten a német GDP 2,3 százalékos visszaesését jósolta idénre, jövőre 0,7 százalékos növekedést valószínűsített. A brüsszeli bizottság előzetes tudomása szerint a német gazdaság tavaly 1,3 százalékkal bővült átlagosan, már jelentősen lassulva a 2007-es, 2,5 százalékos ütemről. Két vagy több egymást követő negyedéves visszaesés után a tavalyi harmadik negyedév végén recesszióban volt az EU-ban már Németország, Észtország, Olaszország, Lettország és Svédország, és, főleg a német eredmények miatt, az euróövezet egésze is az átlag szintjén. Még csak egy negyedévi – a harmadik negyedévi – negyedéves visszaesése alapján recesszió felé tartott a dán, a spanyol, a magyar, a portugál és a brit gazdaság. Ezekről az országokról és az euróövezetről a negyedik negyedévi előzetes GDP-becslések február közepéig jelennek majd meg, kivéve Nagy-Britanniát, ahol a statisztikai hivatal már közölte: a negyedik negyedévi visszaesésre tekintettel Nagy-Britannia is belépett a recessziós gazdaságok klubjába.