Merkel bírál, a pápa neheztel, a németek vitatkoznak

2 perc

2009.02.05. 07:30

Immár nemcsak a holokauszttagadó Williamson püspök korábbi kiközösítésének pápai feloldása osztja meg a német katolikus egyház vezetőit, hanem mind élesebb a vita a XVI. Benedeket a holokauszttagadás elutasításával kapcsolatban egyértelmű állásfoglalásra felszólító, korábbi kancellári nyilatkozat miatt is.

Egy a hét elején a Vatikánban látogatást tett és az egyházfő által fogadott konzervatív politikus szerint a német pápa erősen neheztel a személyét a Williamson-ügy kapcsán ért németországi bírálatok miatt. XVI. Benedekben az a benyomás alakult ki, hogy a szunnyadó németországi katolikusellenes érzelmek most egy csapásra a felszínre törtek - állította Georg Brunnhuber CDU-képviselő.

 Egy csütörtöki lapinterjúban Brunnhuber arról tájékoztatott, hogy a Vatikánt meglepte a németországi vita. Ennek kapcsán a kereszténydemokrata politikus bírálta nyilatkozatáért Angela Merkel kancellárt - aki egyben a CDU elnöke is -, s azt hangoztatta, hogy a pápának küldött kancellári üzenetet Merkel pártjában is sokan helytelennek tekintik.

Miközben több németországi katolikus vezető és pártállástól függetlenül magas rangú politikusok is teljes támogatásukról biztosították a kancellárnak a zsidóság melletti határozott kiállását, elsősorban bajorországi vallási elöljárók bírálták Merkelt a bajor pápához intézett felhívása miatt. Megerősítette a kancellári állásfoglalás elutasítását a kisebbik konzervatív párt, a CDU testvérpártja, a bajor CSU is.

München és Freising katolikus érseke a csütörtöki Süddeutsche Zeitungnak nyilatkozva értetlenségét fejezte ki a pápát ért közvetett kancellári bírálat miatt. Reinhard Marx azt hangoztatta, hogy megütközéssel fogadta Merkel állásfoglalását, s ennek kapcsán arra utalt, hogy a pápa korábban már egyértelműen kiállt a holokauszttagadás elutasítása mellett, s világossá tette, hogy az antiszemitizmusnak nincs helye a katolikus egyházban. A szentatya semmilyen körülmények között nem kívánja tolerálni az antiszemitizmust - vélekedett a püspök, "szörnyűségesnek" nevezve azt, ha valaki ennek ellenkezőjét állítja.

Még élesebben bírálta Angela Merkelt Walter Mixa augsburgi püspök, aki szerint a kancellár "politikai és diplomáciai hibát" követett el. Mixa emlékeztetett arra, hogy az egyházfő korábban már egyértelműen kifejtette a holokauszt témájával kapcsolatos álláspontját, illetve a zsidósággal szembeni, kétségbe vonhatatlan rokonszenvét. "A katolikus egyház ügyeivel kapcsolatban egy német kancellárnak nagyobb érzékenységet kellene tanúsítania" - fogalmazott az augsburgi püspök.

A Németországi Zsidók Központi Tanácsa nyilatkozatában üdvözölte, hogy a Vatikán előző nap holokauszttagadó álláspontjának visszavonására szólította fel Williamson püspököt. A tanács ugyanakkor ezt csupán első lépésnek nevezte, s felszólított az általa egyebek között fanatikusnak és fasisztának bélyegzett Szent X. Pius Testvériség papi társaságtól való teljes elhatárolódásra. Dieter Graumann, a szervezet alelnöke egy rádióinterjúban kijelentette: aligha tekinthető hitelesnek, ha a tradicionalista püspök hirtelen visszavonja a holokausztot tagadó, mostanáig hangoztatott nézeteit. Épp ezért a Németországi Zsidók Központi Tanács arra szólítja fel a Vatikánt, hogy vonja vissza "a zsidóellenes, muzulmánellenes, fanatikus, fundamentalista és fasiszta" Szent X. Pius Testvériség társaságnak a katolikus egyházba történő visszafogadásával kapcsolatos döntését - hangoztatta Graumann.