Húsz éve nem volt ennyi munkanélküli az USA-ban
Majd 20 éves csúcspontra emelkedett a munkanélküliség az Egyesült Államokban januárban. Az állástalanok aránya 7,6 százalékra nőtt a decemberi 7,2-ről, utoljára 1992-ben volt ilyen magas a munkanélküliség.
Az esztendő első hónapjában kétezer híján 600 ezer munkahely szűnt meg az USA-ban, így ez volt zsinórban a harmadik olyan hónap, amikor ez a szám meghaladta a félmilliót. Ez negatív rekordnak számít, ugyanis amióta 1939-ben mérni kezdték a megszűnő állások számát, nem fordult elő, hogy háromszor egymás után félmilliónál nagyobb lett volna a közzétett adat.
A legnagyobb mértékű visszaesés a szolgáltató szektorban volt (ide számítják többek közt a bankokat, a biztosítókat, az éttermeket stb.), itt 279 ezerrel csökkent a munkahelyek száma. Nem teljesített túl jól az ipar sem, ahol a várt 162 ezerrel szemben 207 ezer állás szűnt meg, ez a legrosszabb adat 1982 óta. Az iparban az autógyártás járt az élen: 31 300 megszűnt állással, de „kitett” magáért a Caterpillar is, amely azt követően, hogy a hónap második felében egy 20 ezres leépítést jelentett be, 30-án újabb 2110 ember elbocsátásáról döntött. Az építőiparban 111, a kiskereskedelemben 45,2, míg az állami szektorban 6 ezer munkahely szűnt meg januárban.
Lesz még rosszabb
A munkanélküliségi adat a várakozásokat is meghaladja. A Bloomberg által megkérdezett 75 elemző 400 és 750 ezer közé becsülte a januárban felszámolt munkahelyek számát, az átlag pedig 540 ezer volt. A mostani szám egyébként a katasztrofális novemberi adatnál is rosszabb, pedig decemberben már úgy tűnt, hogy javulni kezdett a helyzet: míg 2008 utolsó előtti hónapjában 584 ezer munkahely szűnt meg, az előző hónapban már csak 524 ezer. A munkanélküliségi ráta növekedésének 2007 decemberi kezdete óta egyébként összesen 3,57 millió állás szűnt meg az Egyesült Államokban, azaz a munkanélküliségi ráta majd 2,5 százalékkal emelkedett.
Ráadásul szakértők szerint a mélyrepülés korántsem ért véget. Christopher Low, az FTN Financial vezető közgazdásza a Bloombergnek azt mondta, hogy az első negyedévben még ennél is nagyobb számban szűnhetnek meg állások, míg egyes elemzések 2010 elejére 10 százalék körüli munkanélküliséget prognosztizáltak az Egyesült Államokban.
Ecoline