Gyurcsány nem szokványos beavatkozást kért a forint védelmében

1 perc

2009.02.18. 09:35

Gyurcsány Ferenc "nem szokványos" piaci beavatkozást kért a forint védelmében a jegybank elnökével és a pénzügyminiszterrel kedden folytatott megbeszélésein.

A miniszterelnök szerdán külföldi újságíróknak elmondta: a keddi tárgyaláson arra kérte a bankelnököt és a minisztert, vizsgálják meg, léteznek-e olyan nem szokványos piaci módszerek, amelyekkel meg lehet védeni a forintot.  Daróczi Dávid kormányszóvivő szerint a kormányfő azt is kérte, mérjék föl, hogy ezek az eszközök milyen előnnyel járnak, és cserébe mi lenne az áruk. Gyurcsány nem részletezte, mit ért nem szokványos módszereken.

A szóvivő hozzáfűzte: mindezt egy újságírói kérdésre adott válaszában fejtette ki a miniszterelnök. A kérdés arra vonatkozott, hogy Magyarországon terveznek-e ahhoz hasonló intézkedést, mint amit a lengyel kormány bejelentett a zloty védelme érdekében.

A lengyel kormányfő kedden közölte, hogy kormánya eurót fog eladni a zloty támogatására, ha az árfolyam elérné az 5 zloty/eurót. A nemzeti valuta megvédésére abból a 67 milliárd euróból fordítanak, amelyet Lengyelország a 2007-2013-as ciklusban kap az EU-tól támogatásként.

A szóvivő tájékoztatása szerint Gyurcsány Ferenc válaszában kifejtette, hogy Lengyelországban más rendszerben történik az uniós pénzek kezelése. Míg Lengyelországban egy külön ügynökség kezeli ezeket a pénzeket, addig Magyarországon a Brüsszeltől már megérkezett, de a pályázókhoz el nem jutott uniós források a Magyar Nemzeti Bank valutatartalékában vannak elhelyezve, és a jegybank ennek megfelelően használja. Hozzátette: a részletekben érkező uniós források aktuális értéke mindössze 1-2 milliárd euró, ez viszont elhanyagolható a határidős devizapiaci ügyletek értékéhez képest.

Kedden a forint megközelítette a rekord alacsony 310-es árfolyamot az euróval szemben. Szerdán dél körül azonban már 304 forintra gyengült az euró.

A miniszterelnök arra is kitért a külföldi újságírókkal folytatott megbeszélésen, hogy Magyarországon 2012-2014 között lehetne bevezetni az eurót a közszférát érintő reformintézkedések véghezvitele, s ennek révén egy fenntartható költségvetés megteremtése után.

Egyes piaci elemzők szerint Gyurcsány Ferenc nyilatkozata marketing fogásként értékelhető, de verbális beavatkozásnak is minősül a piacon.