Lassan nem lőhetünk fel semmit a világűrbe

1 perc

2009.02.24. 06:30

Nem elég, hogy a Föld körül több ezer kisebb-nagyobb tárgy kering űrszemétként, egy februári műholdkatasztrófa következtében öt-hat évig nagyobb az esélye, hogy az űrbe fellőtt műholdak vagy hajók balesetet szenvednek.


Február 10-én, Szibéria felett 800 kilométerrel ütközött egymással két műhold: az 1993-ban fellőtt orosz Cosmos-2251, illetve az amerikai Iridium telekommunikációs cég egyik szatellitje. Alekszander Sztyepanov, a szentpétervári Pulkovo Obszervatórium egyik kutatója szerint "figyelnünk kell a jövőben arra, hogy az ütközés során keletkezett hulladék hozzávetőlegesen 800 kilométeres zónában szóródott szét".

A tudós szerint a hulladék növeli a Földünk körül már most is aggasztó mennyiségű űrszemetet, így még nehezebb lesz űrhajót fellőni a mostaniaknál - csak ennek az ütközésnek a hulladéka öt-hat évig okozhat jelentősebb gondokat.

A NASA korábban azt nyilatkozta, jelenleg hozzávetőlegesen 19 ezer tárgy alkotja az "űrszemetet", ezek közül körülbelül ezer 10 centiméternél nagyobb.