A reformszövetségi program esélyei

3 perc

2009.02.27. 06:03

A Reformszövetség által jegyzett javaslatcsomag parlamenti elfogadásának esélyeit igyekezett javítani a minapi ötpárti egyeztetés a Parlamentben. Az ezt követő, szintén ötpárti sajtótájékoztatón jártunk.


Kóka János és Herényi Károly
© Szegő Péter
Az egyeztetés spiritusz rektora, Kóka János szabaddemokrata frakcióvezető felhívta a figyelmet: az öt parlamenti párt felelőssége, hogy minden tőle lelhetőt megtegyen a csőd elkerüléséért. Szerinte a csőd nem jó a kormánynak, de „nem jó a választási győzelemre készülő Fidesznek sem, hiszen a süllyedő hajó már nem igényel kormányost”. Mint fogalmazott, a válság azért is rossz, „mert látjuk, hogy válság idején a szélsőségek erősödnek meg a demokratikus politikai erők kárára”. A szakértők szerint – hangsúlyozta a volt gazdasági és közlekedési miniszter – a kormány válságkezelő javaslata jó irányú, de sebessége és bátorsága kevés. „A legnagyobb ellenzéki párt koherens javaslatot még sokak szerint nem tett az asztalra” – aprította a frakcióvezető a Fideszt is a „sokak” nevében. Hozzátette: a Reformszövetség elképzeléseit el lehet utasítani, „de ha valakinek ez nem teszik, akkor mondjon helyette jobbat, de ugyanilyen kidolgozottat és ugyanilyen átgondoltat”. Ha nincs jobb, akkor „ennek alapján mentsük, ami menthető”.

Az SZDSZ elkészített egy határozati javaslattervezetet, melyet a párt benyújtott az Országgyűlésnek. Ez lényegében megismétli a Reformszövetség gazdaságpolitikai javaslatait. Kóka számára úgy tűnt, hogy a többi párt sem zárkózik el a tervezet támogatásától – bár a delegátusok frakciófölhatalmazással nem rendelkeztek. Kóka azt kérte tárgyalópartnereitől, hogy egy hétfői rendkívüli házbizottsági ülésen támogassák az SZDSZ határozati javaslattervezetét és járuljanak hozzá a tervezet sürgős parlamenti tárgyalásához.

„Amennyiben a Reformszövetség javaslata nem kerül az Országgyűlés elé, akkor nagyon rossz bizonyítványt állít ki magáról a magyar parlament” – ezt már Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezetője mondta. Hozzátette: a Reformszövetséggel egyeztetve a Házszabály eddig sosem használt századik paragrafusát szeretné alkalmazni annak érdekében, hogy a Reformszövetség programját az Országgyűlés tárgyalja. „Csak gyors, azonnali lépések állíthatják meg” a válság mélyülését – szögezte le Herényi, aki jelentős hasonlóságot vélt fölfedezni a Reformszövetség és az MDF programja között

Szabó Lajos, az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottságának szocialista alelnöke már kevésbé volt lelkes a Reformszövetség ötleteitől, mint Kóka és Herényi. Szerinte az irány „nagyrészt” jó, a módszert, a mértéket és az ütemezést viszont vitatják a szocialisták, akik azonban nyitottak a további tárgyalásokra.

„Ez a mai ötpárti egyeztetés azért jött létre, mert a Gyurcsány-kormány döntésképtelen és tehetetlen. Közel öt hónapja a kormány a válságkezelésre vonatkozóan semmilyen törvényjavaslattal nem élt. Egyetlenegy dolgot intézett el, ez az IMF-hitel, amivel megúszta Magyarország az államcsődöt és a kormány a helyén tudott maradni” – ez már Tállai András fideszes képviselő, mezőkövesdi polgármester entrée-je volt. Mint mondta, a Reformszövetség javaslata „komplex anyag, amelynek nagyon komoly értékei vannak”. Ilyen például az adó- és járulékcsökkentés, a kiadáscsökkentés, a kis- és középvállalatok megerősítése és az Európai Uniótól kapott forrásoknak az ország érdekében történő fölhasználása. A Fidesz azonban nem támogatja a szociális juttatások és a nyugdíjak megkurtítását, a családi pótlék megadóztatását, az adóemelést és az új adónemek bevezetését. Az még nem dőlt el, hogy a Fidesz támogatja-e az SZDSZ és/vagy az MDF javaslatát. Kóka János később fenntartását fejezte ki: „nem lehet kicsemegézni a Reformszövetség javaslatai közül a népszerűeket és elutasítani a népszerűtleneket.”

A Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezető-helyettese, Nagy Andor szerint ebben a helyzetben, amikor már ötvenezer ember elveszítette a munkahelyét, a folyamatot nagyon nehéz megállítani”. Szerinte „a Reformszövetség javaslatai jók, iránymutatóak, azokat meg lehet fontolni”. A KDNP-nek két kifogása van: egyrészt nem látszik, hogy „milyen módon lehet pénzt pumpálni a gazdaságba, hogyan lehet több munkahelyet teremteni, hogy a magyar embereknek legyen miből megélni”, másrészt nem foglalkozik az anyag azzal a kétmillió emberrel, akit a javasolt intézkedések hátrányosan érintenének. Az SZDSZ és az MDF javaslatával kapcsolatban a frakcióvezető-helyettesnek „kétségei vannak”, de hétfőre a frakció kialakítja álláspontját.

Szegő Péter