Leváltaná a kormányt az MDF, Bokrost akarják miniszterelnöknek

3 perc

2009.03.09. 11:39

Konstruktív bizalmatlansági indítvány elindítását javasolja az MDF Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen - jelentette be Dávid Ibolya, a párt elnöke a parlament hétfői ülésén napirend előtti felszólalásában. Az SZDSZ szerint nincs itt az ideje a személyi találgatásoknak, a Fidesz egy létéért küzdő párt kétségbeesett erőfeszítéséről beszél. A KDNP az előre hozott választásokat tartja megoldásnak, Bokros Lajosra pedig nem bízná az országot.

Dávid Ibolya közölte, hogy egy kérdőívet oszt ki a négy ellenzéki párt képviselői között, amivel azt akarják megtudni, hogy van-e 78 képviselő, aki kormányváltást akar, és van-e 194 olyan képviselő, aki valódi változást akar "ebben a mély válságban Magyarországon".

Kijelentette azt is, hogy az országot sodródni hagyó vezetőkkel szemben az MDF-nek van válságkezelő programja, és azt is tudják, hogy az ország élére Bokros Lajos, a párt európai parlamenti listavezetője lenne a legalkalmasabb személy. Mint mondta, itt a lehetőség, hogy az Európa szerte ismert, hiteles szakember vezesse ki az országot a válságból. Az MDF elnöke szerint Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc sokat beszélt a saját közönségének, de nem történt semmi. A kormány részéről nem érkezett válasz a felszólalásra.

Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője újságíróknak azt mondta, hogy nem a személyi találgatásoknak van itt az ideje. Hozzátette: kifejezetten rossznak tartaná, ha most újabb és újabb személyekben kezdenének el gondolkozni, mert most programokkal, válságkezeléssel kellene foglalkozni. Arra a kérdésre, hogy aláírják-e a Dávid Ibolya kérdőívét, azt mondta, hogy egyelőre nem tudja, pártja hogyan viszonyul ehhez, ezt még meg fogják vitatni.

Kérdésre hozzátette, az SZDSZ is úgy gondolja, hogy nem elfogadhatóak a miniszterelnök elképzelései, de a Reformszövetség programja ott van az asztalon, és véleményük szerint arról akár már most is el lehetne kezdeni tárgyalni. Hozzátette, hogy ha törvény formájában rögzítenék a válság kezelésének lehetséges módozatait, akkor lehet gondolkozni azon, "hogy kell-e és milyen személyi konzekvenciákat levonni". Megjegyezte, hogy véleménye szerint egy válság közepén ezt nem lehet fordítva csinálni.

"Nem arról van szó, hogy jöjjön egy újabb csodatevő személy, aki megoldja az összes problémát, hanem arról van szó, hogy van-e elég politikai erő arra, hogy változtassunk" - fogalmazott az ügyvivő. Szerinte Magyarországon egyszerre van jelen a világgazdasági válság, valamint egy súlyos strukturális és egy bizalmi válság, amelyeket együtt kell kezelni, és az önmagában kevés, ha másképp hívják a miniszterelnököt.     

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője úgy fogalmazott, hogy "amikor a kamarillapolitika egy-egy újabb fordulataként kormányátalakítás vagy valamilyen konspiráció révén miniszterelnök-csere vetődik fel", a Fidesz különösen fontosnak tartja, hogy egy kormány csak a választók felhatalmazása alapján lépjen hivatalba.

A frakcióvezető szerint Dávid Ibolya jelenlegi javaslata jól mutatja "egy, a létéért küzdő párt kétségbeesett erőfeszítését, hogy valahogy a hatalom közelébe férkőzzön". Hozzátette, a Fidesz szerint ha kormányváltásra van szükség, akkor az új választás a megoldás.

Arra a kérdésre, hogy abban az esetben, ha Bokros Lajos és Gyurcsány Ferenc között kellene választani, a Fidesz nem akarna-e saját jelöltet állítani, azt mondta, hogy az ilyen "kanapépolitizálás" és a személyi ügyeknek a kulisszák mögötti rendezése nem méltó a magyar politikához. Hozzátette, Dávid Ibolyának és Gyurcsány Ferencnek is kellően bátornak kellene lennie ahhoz, hogy inkább megkérdezzék a választókat.

Herényi Károly újságírók előtt úgy reagált Navracsics Tibor kijelentéseire, hogy a Fidesz nem tesz mást, mint hogy a hatalomba tartja Gyurcsány Ferencet. A frakcióvezető arra a felvetésre, hogy reális alternatívát jelent-e Bokros Lajos, azt mondta, hogy azt mindenkinek el kell döntenie. Hozzátette, a Fidesz is megtehetné a konstruktív bizalmatlansági indítványra a maga javaslatát, és nyilván meg tudnának egyezni a miniszterelnök személyében, ha a legnagyobbik ellenzéki párt szándéka komoly lenne. Arra, hogy Orbán Viktor jelölését tudnák-e támogatni, annyit mondott, hogy "persze, hogy tudnánk, ha ő lenne a jelölt, megfontolnánk, hogy mit teszünk". Elmondta, azért nem a parlament feloszlatást kezdeményezik újra, mert annak nincs reális esélye. Kitért arra is, biztos abban, hogy Bokros Lajos EP-listavezetői helyét akkor is megszavazza az MDF országos választmánya, ha tudják, hogy ezt követően miniszterelnöknek ajánlják a volt pénzügyminisztert.

Kérdésre válaszolva átgondolt lépésnek nevezte, hogy az EP-listavezetőjükből miniszterelnök-jelölt lett. Hozzátette: "lehet, hogy ez sok embernek nehezen követhető, de átgondolt" lépés. Elmondta azt is, hogy Bokros Lajos nem az MDF, hanem az ellenzék miniszterelnök-jelöltje lenne. Kijelentette, hogy ha jövő tavaszig a pozíciójában marad a kormány, akkor kicsi az esély, hogy az ország kilábaljon a válságból.

Semjén Zsolt a KDNP elnök-frakcióvezetője közleményében azt írta, hogy a magyarországi mély válságból csak egyfelé vezet út: az előre hozott választásokhoz. Szerinte kizárólag olyan kormány lehet képes a cselekvésre, amely az emberek bizalmát bírja, ezért Magyarország mai helyzetén sem Dávid Ibolya "sziporkái", sem kiosztott kérdőívei, sem pedig a Horn-kormány "kompromittálódott" pénzügyminisztere nem képesek változtatni. "Bokros Lajos népnyúzó és alkotmányellenes intézkedései sorával már bebizonyította, hogy milyen politikát képvisel. Felelős ember sem a családját, sem a hazáját nem bízhatja rá" - írta Semjén Zsolt.