Die Presse: Riasztó példa Magyarország, de most már az Egyesült Államokban is zajlik az autoriter puccskísérlet

11 perc

2025.05.02. 07:19

2025.05.02. 07:19

Az amerikai-ukrán megállapodás, a portugál-spanyol áramszünet, valamint a magyarországi Pride betiltása volt a legfőbb téma a nyugati lapokban.

Amnesty International: Tiltakozzon mindenki a Pride betiltása ellen

A nemzetközi jogvédő szervezet mindenkit arra szólít fel, hogy tiltakozzon, nehogy a magyar rendőrség betiltsa a jövő hónap végén a budapesti Pride-ot. Merthogy a közelmúltban elfogadott törvény miatt veszélyben van a felvonulás.

A jogszabály jogsértőnek minősít minden megmozdulást az LMBT-jog mellett és ez a szervezet szerint közvetlen támadás a nemi kisebbségek, szövetségeseik és általában a tiltakozás joga ellen. Itt egy békés demonstrációról van szó az egyenlőség és az igazságosság mellett.

Svédország 40 ezer magyar meleget is befogadna a Pride betiltása után

A svéd kormány az ország megítélését javítaná azzal, hogy tárt karokkal fogad mindenkit, akinek a hazája autoriter irányba indult el.

A magyar hatóságoknak szavatolniuk kell, hogy aki akar, szabadon tüntethessen, békésen követelhesse a jogait, zaklatástól, megfélemlítéstől és erőszaktól mentesen. Az országban az eltelt évtizedben erősödött a hátrányos megkülönböztetés az LMBT-közösséggel szemben, korlátozták a szabadságjogokat.

A kormányzat kampányt folytat a másság ellen, célba vette azokat, aki kiállnak az egyenlőség mellett. A rendőrségnek azonban jogában áll mérlegelnie, hogy miként alkalmazza ezt a diszkriminatív szabályozást. Ezt megfelelő üzenetekkel a tudomására kell hozni, mivel soha nem lehet bűn pártfogásba venni az egyenlőségért, mert az jog.

Die Presse: Riasztó példa Magyarország

Visszatérünk a régi, szép tekintélyelvűségbe, ami a populisták számára azt jelenti, hogy kevesek zsákmányolhatnak ki sokakat – állapítja meg Philipp Strobl, aki történész a Bécsi Egyetemen. Megint ott tartunk, hogy az autokráciát nem kevesen hatékonyabbnak vélik a demokratikus államformáknál. Főleg azokat a rendszereket éri bírálat, amelyek engedik a vélemények sokszínűségét.