A Hősök terén véget ért a tüntetés, a Kossuth térre vonultak

2 perc

2009.04.05. 14:51

Kiáltványt juttattak el az államfőnek a vasárnap délután a Hősök terére szervezett civil demonstráció résztvevői, akik közel 25 ezren voltak. A rendezvény végén a Kossuth térre vonultak közel másfélezren, de este nyolcra néhány százan maradtak a téren.

Bajnai Gordon leendő kormánya elleni tiltakozásra szólítottak fel a szónokok a Hősök terén tartott demonstráció végén, vasárnap délután. Az egyik szónok azt kérte, hogy április 14-én, Bajnai Gordon miniszterelnöki beiktatásakor vonjanak élőláncot a Parlament köré, és ha megválasztják a kormányfőt, akkor mindaddig térjenek vissza a Kossuth térre, amíg el nem érik követeléseiket. A rendezvény békésen ért véget, rendbontásra nem volt. Ezután mintegy másfélezer ember érkezett a Kossuth térre a demonstrációról; a Parlamentet könnygázpalackkal és gázálarccal felszerelt rohamrendőrök védik, sorfalat alkotva.

Az árpádsávos és nemzetiszínű zászlót lobogtató tömeget a Magyar Gárda mintegy kétszáz egyenruhása vezette. A menet elején egy gárdista egy megafonba mondva, folyamatosan arra szólította fel a rendőröket, hogy ne kövessenek el törvénysértést, mert választási rendezvény nem bejelentéskötelezett, s mindent dokumentálnak és megteszik a jogi lépéseket. A tüntetők az Andrássy úton végigvonulva, a Bajcsy-Zsilinszky úton, a Nagysándor József és a Báthory utcán keresztül érkeztek a Kossuth tér közelébe, ahol több száz teljes védőfelszerelésben lévő rohamrendőr várta őket.
   
A Kossuth térhez vezető mellékutcákban végig rohamrendőrök álltak, de a tömeg a rendőrök által felállított sorfalat többször áttörte, így akadálytalanul vonulhattak tovább.
   
A tömegben sokan arcukat csuklyával és sállal takarták el. Amikor a tömeg eleje megérkezett a Parlament elé, berohantak a Rákóczi-szobor melletti füves területre és köpködték, szidalmazták az ott felsorakozott rendőröket. A földművelésügyi minisztérium épülete előtt felállított sorfalat szintén áttörték a tüntetők, s a térre mentek. 

Este nyolcra - az Index tudósítása szerint - a Magyar Gárda elvonult a térről, csak néhány százan maradtak.

Mi történt a Hősök terén?
Délután egy kiáltványt motorosok vittek el a Sándor-palotához, akik visszatérésükkor annyit mondtak, hogy a köztársasági elnök megbízottja átvette a dokumentumot. A Civil Összefogás Fórum által meghirdetett tüntetésen még ezt megelőzően felolvasták az említett kiáltványt, amelyben az előre hozott választásokat, a közélet tisztaságának helyreállítását, a közbiztonság megteremtését, a nemzeti jelképek tiszteletben tartását, a családok és a gyermeknevelés kiemelt megbecsülését, a magyar föld és otthonok védelmét követelik.
   
A szónokok szerint meg kell akadályozni, hogy április 14-én Bajnai Gordon személyében megválasszák Magyarország új miniszterelnökét, és számon kell tőle kérni, Gyurcsány Ferenccel együtt, az ország tönkretételét. A tömeg erre hosszasan skandálta, hogy "börtönbe". 
   

© MTI - Szigetváry Zsolt



"Nem bízhatják olyan emberre Magyarország sorsát, aki több mint ötszáz család életét tette tönkre" - utalt egy másik szónok az árpádsávos és nemzetiszínű zászlót lobogtató emberek előtt az egykori Hajdú-Bét Rt. ügyére, amelyben szerintük Bajnai Gordon volt "a fő ludas".
   
A szervezők a színpadról azt közölték, a résztevők száma meghaladta a 200 ezret. A BRFK szóvivője a résztvevők számáról nem kívánt az MTI-nek nyilatkozni, annyit azonban megjegyzett, hogy reálisnak tartja a távirati iroda becslését.
   
A Hősök tere egyébként zsúfolásig megtelt a demonstrálókkal, a Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok lépcsőin is szimpatizánsok állnak, a tömeg a tér előtti Dózsa György utat, illetve az Andrássy utat a Bajza utcáig megtöltötte. A megmozdulásra idősek, fiatalok, kisgyermekes családok is érkeztek, vidékről és a határon túlról buszokkal, szervezett formában is jöttek demonstrálók.