Amerikai szakértő: ne hagyjuk jóvá a Szurgut vásárlását a Mol-ban
A magyar kormány és parlament, valamint az Európai Unió számára is az jelentene kisebb kockázatot, ha nem hagyná jóvá a ködös tulajdonosi szerkezetű Szurgutnyeftyegaz orosz cég legutóbbi részvényvásárlási ügyletét - olvasható a Jamestown Alapítvány nevű washingtoni agytröszt hétfői elemzésében.
Veszélyesebb volna beengedni az orosz olaj- és gázipari vállalatot a Mol-ba, és cserébe azt elvárni tőle, hogy mondjon le a további terjeszkedésről - érvelt a független, nem pártalapon működő kutatóintézet neves Közép-Európa szakértője, Vladimir Socor.
Szinte bizonyos, hogy a Szurgut, ha az ügyletet jóváhagyják, nem áll meg, és az általa tulajdonolt részvényhányad növelésére, a vállalat átvételére fog törekedni - írta a szerző, aki évek óta az európai energiaügyek szakértőjének számít. Korábbi elemzéseiben úgy foglalt állást: az orosz Déli Áramlat projekt több évtizeddel meghosszabbítaná a Gazprom dominanciáját, s ezzel aláaknázná a fogadó országok energia- és általános stratégiai biztonságát, amelyet a rivális Nabucco projekt erősíthetne az európai energiaellátás diverzifikációjával.
A szakértő felhívta a figyelmet: a mintegy 20 milliárd dollár pénztartalékkal rendelkező Szurgut könnyen túlfizetheti az újabb Mol-részvényeket, hasonlóan ahhoz, ahogy a mostani 21,2 százalékos pakettet is a piaci ár kétszereséért szerezte be az osztrák OMV-től. Magyarországon sokak számára csábító lehet, hogy a Szurgut tartalékaiból a jelenlegi pénzügyi válságban tőkét lehetne pumpálni a magyar energiaszektorba. A Szurgut ezenkívül Vlagyimir Putyin miniszterelnök külpolitikai befolyását is igénybe veheti terjeszkedéséhez; Oroszország, amely szinte monopol helyzetben van a magyar gázszállítások terén, befolyást gyakorolhat a magyar döntésekre.
Vladimir Socor szerint a Szurgut akciója az orosz energiaipari terjeszkedés új fázisát jelenti Európában. Rámutatott, hogy a Kreml által ellenőrzött Szurgut tulajdonosi szerkezete még orosz viszonylatban is ködös, a céghez valószínűleg köze van Putyinnak, aki egyes hírek szerint közvetlenül vagy közvetve jelentős hányadot birtokol a vállalatban.
A Jamestown Alapítvány elemzője lehetségesnek tartja, hogy a Szurgut idővel át fogja majd játszani a Mol-pakettet egy másik orosz cégnek, esetleg a Rosznyeftnek, a Lukoilnak vagy a Gazpromnyeftnek, ahogy ezt orosz szakértők is sugallják.