„Az európai komolyzenei kultúra hagyományait nem lehet csak úgy YouTube-ról elsajátítani”

7 perc

2025.01.01. 10:30

A vidéki felsőoktatási művészeti képzés ugyanannyi lehetőséget rejt magában, mint a fővárosi. Családias légkörről, színvonalas oktatásról és karrierlehetőségekről beszél Lakatos Péter István, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának dékánja. Interjú.

HVG Diploma 2025
A HVG Diploma 2025 kiadványban számos összetett és részrangsor is böngészhető különféle összevetésekben, a karok rangsorai mellett a különféle képzésterületek toplistáit is olvashatják.
A magazinban tucatnyi interjú olvasható különböző tudományterületek egyetemi vezetőivel, illetve egyéb hasznos információkat találhatnak az olvasók a felvételi döntésekhez.

A kiadvány itt rendelhető meg. A magazin sok cikkét és részletes rangsorait a hvg360-on és az Eduline-on is olvashatják.

A HVG nemrég megjelent Középiskolai rangsoráról itt olvashat.

HVG: Magyarországon több egyetem is kínál zeneművészeti képzést. Miért éri meg mégis a Debreceni Egyetemet választaniuk azoknak, akik ezen a szakirányon szeretnének továbbtanulni?

L. P. I.: Amire mi nagyon büszkék vagyunk és a visszajelzések is arról tanúskodnak, hogy nálunk családias a légkör, ami fontos a hallgatók számára. Nálunk nem az a cél, hogy kibuktassuk őket a rendszerből, hanem az, hogy sikeresen végezzék el az egyetemet. A zeneművészeti képzésünk különlegessége, hogy az épületen belül kollégium is található. Ezzel el tudjuk érni, hogy a diákok egy helyen tanuljanak, zenéljenek, gyakoroljanak, kamarázzanak, aztán itt is aludjanak: tehát szoros közösségi élet tudjon működni. Az sem mindegy, hogy mindemellett gyönyörű helyen vagyunk Debrecenben, a Nagyerdő mentén, ahol körbevesz minket a természet.

HVG: Miben különbözik a felvételi a többi szakhoz képest?

L. P. I.: A felvételink alapvetően tehetségalapú. A jelentkezőknek műsorral kell készülniük, amit bemutatnak a tanároknak. Ekkor igyekszünk meglátni bennük nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeli lehetőségeket is, hogy hova tudnak fejlődni, majd ez alapján hozzuk meg a döntést. Itt nem az számít, hogy hány pontot hoznak magukkal a diákok, a legfontosabb az itteni felvételi.

Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE

A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.

HVG: Milyen előzetes tudás szükséges a jelentkezéshez?

L. P. I.: A növendékeink nagy részét zeneművészeti képzéssel foglalkozó szakgimnáziumokból fogadjuk. De előfordul néha, hogy valaki zeneiskolai tanárnál vagy külön professzornál tanult, mert normál gimnáziumot végzett. Arra, hogy valaki magától felkészüljön a felvételire, kevés esélyt látok. Itt az európai klasszikus komolyzenei kultúrának olyan hagyománya van jelen, amit nem lehet csak úgy YouTube-ról elsajátítani. Ehhez kellenek a megfelelő felkészítő tanárok. Persze vannak extrém esetek is. Nekem most például van olyan elsős növendékem, aki összesen négy éve zongorázik, és mégis felvettük.

HVG: Mely szakok a legnépszerűbbek a karon? Mire jelentkeznek a legtöbben?