Sokba kerülhet a cégeknek az olcsó földgáz
A nemzetközi földgázárak vártnál gyorsabb csökkenése miatt a hazai gázfogyasztóknak a következő hónapokban közel kétszer annyit kell majd a földgázért fizetniük, mint az Európai Unió más országaiban, ez pedig tovább rontja a magyarországi kis- és középvállalkozások (kkv) rövid távú versenyképességi kilátásait - derül ki az energiainfo.hu és a Force Motrice közös elemzéséből.
A felmérésről szóló szerdai közlemény szerint nyilvánvaló, hogy az energiaigényes vállalatok exportképességének egyre komolyabb akadálya lesz a földgáz magas ára is. Az olcsó lakossági földgázért közvetett módon igen komoly árat kell fizetni, egyebek mellett a rendszerben régóta meglévő keresztfinanszírozás miatt - hangsúlyozzák az elemzés készítői. A prognózis szerint a magyarországi gázárak várható csökkenése abszolút számokban még így is igen jelentős lehet az év második felében, ami az újraszerveződő kormányzat számára lehetővé teszi, hogy érdemben átgondolja az ártámogatások jelenlegi rendszerét. A dollárban kevesebb mint felére csökkenő importárak mellett ugyanis indokolatlan a támogatások jelenlegi rendszerének fenntartása a lakossági gázfelhasználás, és a kötelező átvételi rendszer keretében hővel kapcsoltan villamos energiát termelő gázüzemű erőművek számára.
A Világbank legfrissebb adatai szerint az európai piacokon értékesített földgáz ára a január és március közötti időszakban köbméterenként 25 százalékkal volt alacsonyabb, mint a tavalyi év utolsó negyedévében. Ez jóval gyorsabb ütemű csökkenés, mint azt a földgáz importárának alakulása szempontjából kiemelt jelentőségű Brent olajár változása alapján tervezni lehetett. Az európai gázárak jellemzően mintegy 6 hónapos késéssel követik a kőolaj árának változását. A vártnál nagyobb mértékű csökkenés feltehetően a gazdasági recesszió miatti kereslet-visszaesésnek tudható be.
A kőolaj 2008 negyedik negyedévében bekövetkezett zuhanásszerű áresése alapján a második negyedévben további drasztikus csökkenés várható az európai földgázárakban. A földgáz ára a második negyedévben, ezer köbméterenként 200 dollár alá csökkenhet, míg a harmadik negyedévben valószínűsíthetően megközelíti a 150 dollárt, ami kevesebb mint harmada a 2008 negyedik negyedévi értéknek.
Magyarországon az árak csökkenése a felmérés készítőinek várakozásai szerint jóval lassabban követi majd az európai trendeket. Már ma is biztosra vehető, hogy az idén az európai átlagnál magasabb árat kell fizetni a földgázért, ami tovább rontja a magyar gazdaság relatív versenyképességi kilátásait. A közlemény szerint a versenykörülmények között termelő energiaigényes fogyasztók, főleg a döntően exportra termelő cégek pozícióját egyébként is régóta erodálja a keresztfinanszírozás. Ezért sem meglepő, hogy a hazai termelő szféra földgázbeszerzési költsége uniós összehasonlításban az élbolyba került a 2008-as nyersolajár-emelkedés idejére.