A Bajnai-csomag ellen tüntetett a Liga, sztrájkkal fenyegetett

3 perc

2009.05.01. 12:30

A tőke javára csoportosít át jövedelmeket és már-már elviselhetetlen terheket ró az emberekre a "válságfokozó" Bajnai-program, amelyet azonnal vissza kell vonni - jelentette ki Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke a Liga és a Munkástanácsok Országos Szövetségének közös demonstrációján.

Gaskó István szerint az új kormány programja a kijelölt célokkal ellentétben növeli a munkanélküliséget, csökkenti a reáljövedelmeket, drasztikusan rontja az életminőséget és tovább fokozza a fásultságot az országban, ami akár az öngyilkosságok számának emelkedéséhez is vezethet.

A Bajnai-kormány "összeszerelő bérmunkára" építő gazdaságpolitikája helyett a belső erőforrásokra, a magyar földre és a vízre alapozó gazdaságpolitikát kell bevezetni - mondta Gaskó. A szakszervezeti vezető hangsúlyozta: ha nem sikerül tárgyalások útján elérni a kormányprogram visszavonását, akkor munkabeszüntetések és tüntetések következnek. A válságot csak tovább súlyosbító program végrehajtása helyett jelentős állami beruházásokat kell eszközölni a mezőgazdaság, a vízgazdálkodás és a környezetvédelem területén. Ez megoldást hozna az alacsony képzettségű munkaerő foglalkoztatási gondjaira - fejtette ki Gaskó.

A gazdaságpolitikai irányváltáshoz szükséges forrásokat az Európai Unió támogatásaiból és az évi több ezer milliárd forintos feketegazdaság és korrupció felszámolásával lehet előteremteni. E két utóbbi jelenség Magyarország két legnagyobb problémája Gaskó István szerint, aki úgy látja:  kormány úgy tesz, mintha nem is lenne korrupció és feketegazdaság, és érdekelt abban, hogy a helyzet ne változzon. A Liga vezetője szerint meg kell szüntetni a közbeszerzési rendszer anomáliáit, akár 50 százalékkal is szükséges csökkenteni az önkormányzatok számát, kisebb Országgyűlésre van szükség és rendezni kell a képviselői juttatások és a pártfinanszírozás kérdését. Ezzel kapcsolatban Gaskó István megjegyezte: "Van olyan párt, amelynek több tagja van börtönben, mint kint."

Amennyiben a kormány nem vonja vissza programját és nem fogadja el a szakszervezeti javaslatokat, országszerte sztrájkok indulnak és demonstrációkat tartanak, amelyek sikert hozhatnak, éppen úgy, mint az egészségügy magánosítása ellen indított akció, amely végül meghátrálásra kényszerítette és máig nem szűnő cselekvésképtelenségre kárhoztatta a tőke szolgálatába szegődött kormányt - mondta Gaskó István.

Gaskó István szónokol. Szevezett munkásság
© MTI - Szigetváry Zsolt


Az Országgyűlés épületével szemben fekvő Alkotmány utcában összesereglett több száz fős tömeg előtt Cser Ágnes, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke a Szózat a nőtlen kormányhoz című, nagy költőktől származó idézetekkel szinesített beszédében hangsúlyozta: Magyarországnak "nem nőtlen, hanem családi kormány kell", amelynek tagjai ismerik és gyakorolják a szolidaritást. Cser továbbá hangsúlyozta, hogy "nemzetcsonkító" helyett "nemzetépítő" kormányra van szükség, amely azon munkálkodik, hogy a nemzet kiszabaduljon a "kiszolgáló, elszenvedő" szerepből és "büszke alkotótársként" vegyen részt az európai népek közösségének életében.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke beszédében hangsúlyozta: a nemzetközi tőke profitéhsége már a nyugdíjasok 13. havi illetményét és "a táppénzre merészkedő dolgozók" juttatását is fel akarja falni. Ebben segédkezik a kormány és az uralkodó elit, amelynek "nincsen már morális alapja ahhoz, hogy áldozatot követeljen a társadalomtól" - mondta Palkovics. Jól mutatja az új kormány jellegét, hogy egy "morál nélküli pribéket" választott emblémának, aki azt merte mondani a Budapest Airport sztrájkoló dolgozóinak, hogy "örüljenek, amíg luk van a fenekükön" - mondta a Munkástanácsok elnöke. Palkovics  leszögezte: "Ebből elegünk van, tüntetni kell, sztrájkolni kell", és a megmozdulások célja az, hogy "végleg tűnjön el a közéletből ez a garnitúra".

A demonstráció negyedik szónoka Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) vezetője szerint a Bajnai-kormány nem hiteles, hitele viszont van bőven, "és ezt velünk akarja megfizettetni. Azokkal is, akiknek nincs már munkahelye. Ezt nem tűrjük" - mondta a PDSZ elnöke, és a Bajna-csomag visszavonására szólította fel a kormányt. Ennek elmaradása esetén Kerpen Gábor szerint is demonstrációk szerveződnek és sztrájk indul az országban.

A demonstráció a PDSZ vezetőjének beszéde után a Szózat meghallgatásával zárult. A résztvevők békésen szétszéledtek.