Már az afrikaiak is elszívják a befektetéseket előlünk

3 perc

2009.05.19. 18:18

A vállalatok globális szolgáltatás-kihelyezési (outsourcing) térképe átrendeződött: Közép- és Kelet-Európa mélyrepülésben van, de India és Kína továbbra is tartja magát a legkedveltebb outsourcing célpontok között, ahol megjelent a Közel-Kelet és Észak-Afrika is.

A költségelőnyök eltolódása és a munkaerő minőségbeli fejlődése drámai átrendeződést indított el az országok szolgáltatás kiszervezési (outsourcing) listáján – ezt tükrözi az A.T. Kearney nemzetközi tanácsadó cég legfrissebb elemzése, melyben az országokat a Globális Szolgáltatáskihelyezési Index (Global Services Location Index - GSLI) alapján rangsorolja.

India, Kína és Malajzia a GSLI első, 2004-es mérése óta őrzi vezető helyét a listán, a legújabb értékek mégis alapvető súlyponteltolódást jeleznek a világ országai között, mivel a korábban erős pozíciókkal bíró közép-európai régiónál már az ázsiai, a közel-keleti és az észak-afrikai térség is versenyképesebb.

A közép-európai régió (Lengyelország, Csehország, Magyarország és Szlovákia) az elmúlt években még a nyugati, távoli kiszervezési (úgynevezett offshore) üzletek első számú célpontja volt, ám a bérinfláció és a dollárral szembeni árfolyamgyengülés megdrágította a helyi beruházásokat. Eközben Délkelet-Ázsia és a Közel-Kelet alacsony költségű országai komoly eredményeket értek el idén a munkaerő hozzáférhetősége és képzettségének fejlesztése terén. Ennek köszönhető, hogy idén először Egyiptom, Jordánia és Vietnám is bekerült a GSLI-lista első tíz helyezettje közé.

Bár Magyarország veszített pozíciójából a korábbi évekhez képest, és a 24. helyről a 37-ikre csúszott, Frank Klausz, az A.T. Kearney magyarországi igazgatója bizakodó a romló tendencia megfordulását illetően. A régió többi országában ez a visszalépés ugyanis magasabb mértékű mint Magyarországon (például Szlovákia 12-ikről a 40. helyre esett vissza).

India, Kína és Malajzia - a dobogósok

A felmérés érdekességeként említi az A.T. Kearney, hogy a 2009-es GSLI listán a legkeresettebb célpontok között megjelent a Közel-Kelet és Észak-Afrika is. Előretörésük a nagy lélekszámú és képzett lakosságnak, valamint Európához való közelségüknek köszönhető. Az első tízben szereplő Egyiptom (6.) és Jordánia (9.) mellett Tunézia (17.), az Egyesült Arab Emírségek (29.) és Marokkó (30.) is bekerült a GSLI-lista első 30 országa közé.

A dél-szaharai régióban Ghána (15.), Mauritius (25.), Szenegál (26.) és Dél-Afrika (39.) pozíciója mutatkozik erősnek.

Latin-Amerika és a Karibi-térség továbbra is az USA-hoz való közelségéből profitál (onshoring). A régióelső Chile gazdasági erejét stabil belpolitikája és kedvező üzleti háttere biztosítja, a 8. helyen szerepel. A térség többi országa közül kiemelkedik Mexikó (11.), Brazília (12.) és Jamaica is, mely 11 helyet javítva már 23. a listán.

Az első három helyezett, India, Kína és Malajzia egyedülálló adottságainak köszönhetően továbbra is jelentős előnnyel vezet a világ országai előtt, lakosságuk magasan képzett, üzleti környezetük vonzó és a költségszintjük alacsony. India különösen vonzó célpont, s miközben továbbra is őrzi vezető helyét a listán, már tőkekihelyezéssel is serkenti iparának növekedését.

Az Amerikai Egyesült Államok a San Antonióhoz hasonló, kisebb, „második ligás” városok tőkevonzó képessége alapján a 14. a listán – a dollár mélyrepüléséből fakadó pénzügyi előnyöknek köszönhetően. Amerikában, ahol a munkaerő minősége a legjobbnak bizonyult, a növekvő munkanélküliség és a politikai szempontok fokozzák az érdeklődést a belföldi beruházási lehetőségek iránt. Hasonló trendek figyelhetőek meg az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban is, amelyek szintén előrébb kerültek a listán.

A világgazdasági válság ugyan lelassította az aktuális kiszervezéseket, ám a vállalatok dolgozói közt az offshore-állomány aránya mégis növekedhet a nemzetközi válság következtében. A hazai leépítésekkel nem jár együtt a szolgáltatáskihelyező cégek alkalmazottainak elbocsátása, hiszen a vállalatok arra törekednek, hogy alacsonyabb költségek mellett, de megtartsák szolgáltatásaikat. Egy kihelyezett szolgáltatóvállalat azért is olyan vonzó lehetőség, mert előéletének rövidsége miatt még nem alakultak ki az anyaországokban idővel létrejövő alacsony hatékonyságú tevékenységek – állítja az A.T. Kearney elemzése.