Dúll Andrea környezetpszichológus: Jó lenne, ha nem volna szégyen a klímaszorongásról beszélni
A klímaváltozás árnyékában kulcsfontosságú a környezetpszichológia: feltárja, hogyan hat ránk a bolygónk állapota, és segít megérteni, miként alakíthatjuk fenntarthatóbbá mindennapi életünket. A jövőnkért folytatott harc a fejünkben kezdődik – modja Dúll Andrea környezetpszichológus.
Hogyan segíti a környezetpszichológia az ember és környezete közötti kapcsolat megértését?
A környezetpszichológia két fő megközelítésből vizsgálja az ember és a környezete közötti kapcsolatot. Az egyik a hagyományos nézőpont, amely az emberek és a környezet – legyen az épített, természeti vagy virtuális – közti kölcsönhatásokat kutatja. A másik irány kifejezetten a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra fókuszál, figyelembe véve az ember viszonyát a természetvédelemhez. Az utóbbi években a két irány egyre inkább összeolvadt. Gondoljunk csak arra, hogyan tervezhetjük meg hatékonyabban a szelektív hulladékgyűjtést, vagy miként csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat.
Milyen hatással van a klímaváltozás az emberek mentális egészségére és viselkedésére?
A klímaváltozás hatásai összetettek, számos pszichológiai kérdést vetnek fel. Ilyen például az időjárás érzékelése: miért érezzük intenzívebben a hőséget, mint a hideget, vagy miért válunk agresszívabbá meleg időben? Az emberek egyre inkább érzékelik a szezonális változások eltűnését, és ez érzelmi veszteséget okozhat – e jelenséget klímagyásznak nevezik. A klímaváltozással kapcsolatos aggodalmak is erősödnek, amit ökoszorongásként ismerünk. Ez intenzív érzelmek formájában nyilvánulhat meg, amelyek akár megbéníthatják az egyént a mindennapi életben, szélsőséges esetben önsértéshez vagy mások bántalmazásához is vezethetnek.
Hogyan néz ki az ökoszorongás terápiája?
A folyamat első lépéseként a terapeuta és a páciens közösen megvizsgálja, hogy az illető szorongása valóban a klímaváltozással kapcsolatos-e, vagy valamilyen más, áttételesen megjelenő problémáról van szó. Gyakori például, hogy valaki valójában más élethelyzettel kapcsolatos félelmeket él át – például gyerekvállalással vagy munkahelyi konfliktusokkal kapcsolatban –, és e szorongások csak áttételesen kapcsolódnak a klímaváltozáshoz.
Mi történik, amikor a szorongás valóban a klímaváltozással kapcsolatos?