Rákosoknak nem ajánlott a csapvíz

2 perc

2009.06.24. 14:43

Nem ajánlja rákos betegeknek a csapvíz fogyasztását a nagy sikerű A rák ellen című könyv szerzője, David Servan-Schreiber. A francia kutató figyelmeztetését a Természetvédelmi Világalap (WWF) tanulmányára alapozza, amely szerint egyre nagyobb mennyiségű műtrágyából származó nitrát és növényvédőszer mutatható ki az ivóvízben.

A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete megállapította, hogy egyre több vegyszer kerül a folyókba és a talajvizekbe, sőt egyes gyógyszerek, nevezetesen depresszió elleni szerek nyomai is kimutathatók a természetes vizekben.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) franciaországi képviselői arra hívják fel a figyelmet, hogy a szennyeződés már egyes francia régiók csapvízében is megjelent, ezért a problémára a hatóságoknak nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk. A felvilágosító kampányhoz csatlakozott a rák elleni küzdelem közismert francia személyisége, David Servan-Schreiber, aki nyomatékosan eltanácsolja a rákos betegeket a csapvíz fogyasztásától. 
   
A nitrátok köztudottan növelik bizonyos rákbetegségek kialakulásának kockázatát, a természetes vizekben kimutatható növényvédő szerek pedig megváltoztathatják az édesvízi halak nemét - hangsúlyozta a professzor a France 2 francia közszolgálati televíziónak adott interjújában. A nem kellően tisztított csapvízben ezért ezek a vegyszerek olyan hormonokként viselkedhetnek, amelyek hozzájárulnak a rákos megbetegedések súlyosbodásához - tette hozzá.
   
A francia televízió kommentárja szerint a probléma nem új keletű. A mezőgazdasági területeken használt műtrágyák és növényvédőszerek szennyezik a talajvizet, de a csapvíz szennyezettsége régióként nagy különböző. Legfőképpen azon múlik, hogy milyen mértékben tisztítják a vizeket.
   
Cyrille Deshayes, a WWF franciaországi vízügyi felelőse szerint az ellenőrzések gyakorisága és a víztisztítás egészen más egy nagyvárosi agglomerációban, mint egy kistelepülésen. Servan-Schreiber pedig azt hangsúlyozza, hogy az utóbbi harminc évben 1,8 millióról 5 millióra emelkedett azoknak a száma, akik az engedélyezett határértéket meghaladó szennyezettségű vizet fogyasztanak Franciaországban. 
   
Mindezek ellenére eddig egyetlen rákos betegség vagy annak súlyosbodása sem volt közvetlenül összefüggésbe hozható a csapvíz fogyasztásával Franciaországban. Odile de Korner, Párizs víztisztásért felelős illetékese szerint az ellenőrzési szabályok nagyon szigorúak, de nemcsak a csapvizet, hanem a forrásként használt édes vizet és annak szállítását illetően is.
   
Servan-Schreiber mindenkinek azt ajánlja, hogy az önkormányzattól kérje el a csapvíz összetételére vonatkozó kimutatásokat, és ha azok alapján túl magasak a szennyezettségi adatok, térjen át a palackos ásványvíz fogyasztására vagy szereljen fel olyan jó minőségű szűrőt a csapra, amely hatásos lehet a nitráttal és a növényvédőszerek maradványaival szemben.