Már dolgozik a pécsi Science Building kutatói csapata

2 perc

2009.07.01. 10:02

Még le sem rakták a Pécsi Tudományegyetem (PTE) 7 milliárd forintos beruházás keretében épülő természettudományi és műszaki kutatóközpontja, a Science Building alapkövét, de az intézmény kutatói már szerdán tudományos szimpóziummal kezdik a közös munkát.

Győrffy Zoltán, a PTE szóvivője kedden elmondta, az innovatív kutatói csapatot alkotó mintegy hatvan szakember az egyetem általános orvostudományi karának tanácstermében tanácskozik, hogy a későbbiekben a környezeti károsodások bio-, környezet- és informatikatudományi vizsgálatával, ezek eredményeként megvalósuló innovációkkal eredményesen szolgálja a Pólus stratégiában meghatározott és ahhoz kapcsolódó oktatási, gazdaságfejlesztési célkitűzéseket.

Hozzátette, az intézménybe felvételt nyert és a kutatómunkába bekapcsolódó tudósok megalapozzák a Science Building kutatási humán kapacitását, tevékenységét, összefogják az egyetem kutatói bázisát, reagálnak a kutatási trendekre, a gazdaság igényeire. E kutatói csoportok integrációját segítő, szerdaihoz hasonló tudományos workshopokra augusztus 26-án és szeptember 1-jén is sor kerül.

A pécsi Science Building alapkövét szeptember 1-jén rakják le az egyetemi szívcentrummal szemközti területen, a kivitelezés és az épület berendezése 2011-ben fejeződik be.

A kormány tavaly 6,5 milliárd forintot hagyott jóvá a beruházásra, amelynek révén az egyetem Európa meghatározó kutatóintézményét működtetheti majd. A projekt célja az alapkutatási potenciál fejlesztése a természet-, a műszaki és egészségtudományok területén, ez lehetővé teszi a nagy nemzetközi pályázatokon való részvételt, európai színvonalú laboratóriumok létrehozását, továbbá hallgatók oktatását.

A 7700 négyzetméteres, biotudományi, környezettudományi és információtechnológiai központot magában foglaló kutatóintézményben 300-400 ember dolgozhat magas színvonalú infrastruktúrával, nemzetközi viszonylatban is professzionális munkakörülmények között az innovációorientált, tudásalapú gazdaság fejlesztésén.

Tevékenységük nyomán javulhat az egyetem kutatási bevételszerző képessége, növekszik a kutatási megbízások volumene, az elért eredmények pedig pozitív hatással lesznek a képzés színvonalára, valamint a kutatói mobilitásra. További előny, hogy az új kutatóközpont gátolja az agyelszívást, több jövőbeni munkatársa külföldről tér vissza, vagy terveivel ellentétben Magyarországon marad, hogy a Science Buildingben dolgozhasson.

Nemcsak a benne folyó munka, hanem maga a központ is érdekes lesz. Három kockaalakú épületből és egy kisebb, 300 főt befogadó előadóteremből áll majd, energiaigényét nagyrészt geotermikus- és napenergiából fedezik.

A PTE a projekt részeként félmilliárd forintot költ az egész felsőoktatási intézmény informatikai szolgáltatásainak fejlesztésére. A pénzből bővítik a központi rendszerek szerverfarmját, s egyebek mellett biztosítják a vezeték nélküli internetezés lehetőségét az egyetemi épületekben.