Nem bízol a főnökben? A leggyakoribb okok

3 perc

2009.08.12. 12:22

A bizalom a jó munka záloga, kulcsfogalom, csakúgy, mint a csapatmunka, az együttműködés vagy a hozzáértés, de talán a legfontosabb, ha egy zárt közösségben dolgozol, ahol kollégáiddal egymásra vagytok utalva. Bizalom nélkül nem működik a gépezet. Nehéz definiálni, kinek, mit jelent, és milyen szintjei vannak, az azonban biztos, hogyha egyszer elvész, nagyon nehéz újra visszaszerezni.

Mit érzel, és hogyan viselkedsz, ha kiderül, hogy egyik kollégád ellopta ötletedet és sajátjaként tálalta? Ha egy sikeresen véghezvitt feladatot, vagy ügyesen lebonyolított tárgyalás érdemét magáénak könyvelte el, és learatta a babérokat azért, amiért te dolgoztál meg? Mit mondasz, ha az ebédlőben vagy a folyósón visszajut hozzád egy mondat, amit napokkal korábban bizalmasan közöltél munkatársaddal? Kritizáltad a főnököt távollétében, és ő ezért másnap felelősségre von? A kellemetlen helyzetek sora végtelen, mindenki átélt már hasonlót. Mi a teendő ilyenkor?

Ha egy hozzád közelálló kolléga – akihez baráti szálak is fűznek – élt vissza bizalmaddal valamilyen módon, legjobb, ha azonnal beszélsz vele, még mielőtt a sérelem rányomja bélyegét kapcsolatotokra. Ilyenkor az a tény sem könnyíti meg dolgodat, hogy csalódtál abban, akiben addig vakon megbíztál. Mielőtt pálcát törsz fölötte, érdemes meghallgatni magyarázatát, lehetőséget adni arra, hogy tisztázza magát. Előfordulhat, hogy félreértésről van szó, ahogy az is, hogy az illető valóban hibázott – kibeszélt, magánjellegű információkat adott ki rólad vagy olyasmibe ütötte az orrát tudtodon kívül, amihez semmi köze -, és ezt beismeri. Ha még bocsánatot is kér (noha a belé vetett bizalom megingott), érdemes még egy esélyt adni neki.

A helyzet egyszerűbb - ám semmivel sem kellemesebb -, ha olyan munkatársad szivárogtat ki bizalmas információkat, akivel egyébként nem ápolsz baráti viszonyt. Ennek a helyzetnek az az egyetlen  előnye, hogy viszonylag érzelemmentesen, tárgyilagosan dönthetsz, és hamarabb elfelejted a bosszúságot, a csalódást, mint előző esetben. Más kérdés, hogy a bizalmatlanság hátrányosan befolyásolhatja munkakapcsolatotokat. Ez ellen azonban lehet tenni: csak a legszükségesebb teendőket beszéld meg kollégáddal, úgy dolgozz együtt vele, hogy közben nem árulsz el semmit terveidről, céljaidról, érzéseidről. De mi a helyzet, ha felettesed a másik fél? Ha elveszett a bizalom, és gyanakodva, esetleg ellenségesen tekintesz munkaadódra?

Mindennapi félreértések, feszültségek még a legjobb munkahelyen is megkeseríthetik a dolgozók életét, ám ezeket gyorsan, ebéd- vagy akár kávészünetben tisztázni lehet. Ha úgy érzed, a helyzet állandósult, főnököd gyakran mond vagy tesz valamit, ami arra utal, hogy a közös munka az idő múlásával egyre nehézkesebb lesz, tedd fel magadnak a kérdést: mi okozza a feszültséget, miért nem bízol főnöködben? Milyen okok állnak a háttérben?

Szakmai kérdések, munkamorál

Kifogásolod főnököd munkamorálját, módszereit? Egy számodra fontos ügyben ellened döntött vagy megkérdőjelezte munkádat, anélkül, hogy előtte tájékozódott volna a helyzetről? Mást juttatott helyzeti- vagy versenyelőnyhöz, felhasználva azokat az információkat, amelyeket tőled kapott? Úgy érzed, visszaélt a bizalmaddal? A legjobb, ha azonnal tisztázod a helyzetet, kezdeményezel egy beszélgetést négyszemközt, a cégen belüli ellentétek ugyanis további teljesítményedre és a többiek hangulatára, a csapat összteljesítményére is rossz hatással lehetnek. Arra ügyelj, hogy felettesed ne érezze, hogy felelősségre vonod vagy megkérdőjelezed döntését. Derítsd ki tetteinek okát, és őszintén mondd el neki, mi bánt.

Ha az egyetértés hiánya, az érdekellentétek megkeserítik munkádat, és folyamatosan küzdesz jogaidért, nem tudod megfelelően képviselni a cég érdekeit, nem értesz egyet főnököd politikájával, esetleg hozzáértését, vezetői képességét vagy rátermettségét vonod kétségbe, semmi kétség: komolyabb okok húzódnak a háttérben. Ilyenkor egy beszélgetés már nem biztos, hogy segít, sőt, előfordulhat, hogy csak ront a helyzeten. Mivel hosszú távon nem lehet kiegyensúlyozottan, jól teljesíteni, ha nem hiszel abban, amit a cég – ezzel együtt te is – képviselsz, gondolkodj el a munkahelyváltáson.

Személyes okok, negatív attitűd

Ugyancsak törheted a fejed, hogyan viszonyulj főnöködhöz, ha viselkedése, emberi tulajdonságai miatt nem bízol benne. Átvert? Hónapok óta fizetésemeléssel kecsegtet, miközben nyilvánvaló, hogy a cég anyagi helyzete ezt nem teszi lehetővé? Megbízhatatlan, kiszámíthatatlan? Esetleg sokat beszél, és mindig mást mond, attól függően, honnan fúj a szél? Soha nem lehetsz biztos benne, hogy emlékszik rá, miben állapodtatok meg? Állj készenlétben és biztosítsd be magad! Törekedj arra, hogyha munkádat érintő kérdésekről beszéltek, ennek maradjon nyoma (e-mailben vagy írásban), ha pedig erre nincs mód, az is megteszi, ha többen fültanúi lesznek eszmecseréteknek. Így a szó nem száll el.