Irodai tippek: így lehetsz mindenki kedvence

2 perc

2009.07.08. 05:05

A munkahelyi etikett közvetve-közvetlenül szabályozza az emberek viselkedését, társas kapcsolatait, ugyanakkor nincs garancia arra, hogy mindenki betartja az írott és íratlan szabályokat. Melyek ezek? Tanácsok.

Ne happold el kollégád orra elől a liftet!

Ugye ismerős a helyzet: sietsz, látod, hogy a lift éppen a te emeleteden áll, ám mire odaérsz, bezáródik az orrod előtt, és te várhatsz, míg újra visszaér. Alapvető dolog, hogy munkahelyünkön másra is tekintettel legyünk. Ha látod, hogy kollégád rohan a lift felé, és te már bent állsz, ne nyomd meg a felfelé gombot, akkor sem, ha sietsz. Várd be munkatársadat - akkor is, ha nem közvetlen kollégádról vagy esetleg egy ismeretlen emberről van szó -, ez a pár másodperc már úgysem számít. A kollegiális kapcsolatot viszont előnyösen befolyásolja az apró előzékenység.

Ne tolakodj, engedd előre a rászorulókat!

Zsúfolt étkező, kilométeres sor, nyugtalan, kapkodó dolgozók, mindenki enne már, hogy újra visszatérhessen az irodába. A tolakodás nem vezet sehova, a munkahelyen még inkább érvényes, hogy a „türelem rózsát terem”. Ha látod, hogy idős kollégáid a sor végén rekedtek, vagy esetleg áldott állapotban lévő kolléganődet senki nem engedi előre, lépj! Légy udvarias, és engedd magad elé a „rászorulókat”, hasonló helyzetben te is elvárhatod ugyanezt.

Tartsd a távolságot!

© sxc.hu
Akadnak olyan helyzetek, amikor nem tudod tartani a kellő távolságot: egy zsúfolt liftben vagy a folyosón nincs mindig lehetőség arra, hogy tisztes távolban maradj kollégáidtól. Ám mivel senki sem szereti, ha a nyakára másznak, vagy közvetlen közelről az arcába beszélnek, te se tégy így - beszélgetés közben egy méter távolság ideális lehet, ekkor még egyik fél sem feszeng -, ne sértsd meg a másik intim zónáját. Ha a liftben már nincs hely, ne préselődj be, összeszorítva ezzel a többieket, inkább várd meg a következőt.

Légy diszkrét, visszafogott!

Ne ossz meg kollégáiddal olyan információkat, amelyektől kellemetlenül érezhetik magukat. Ne olvasd fel hangosan e-mailjeidet, és ne traktáld őket vicces történetekkel, ha látod, hogy éppen dolgoznak. Más kérdés, ha a hozzád közel állóknak ebédszünetben vagy munka után mesélsz magánéletedről és kötetlenül elbeszélgettek, de az irodában csak a leglényegesebb, elsősorban szakmai kérdéseket vitassátok meg. Kellemetlen, mi több, idegesítő, ha azt hallod, hogy kollégád melletted éli magánéletét, órákig telefonál, nem fogja vissza magát, így minden apró részletről akaratlanul is értesülsz. Ha magánjellegű hívást fogadsz, tiszteld meg a többieket azzal, hogy kimész a folyosóra - hagyod őket dolgozni -, vagy olyan halkan beszélsz, hogy az senkit sem zavar.

Várj a sorodra!

Nem boldogulsz a rád bízott feladattal? Kollégádtól kérsz segítséget? Várd meg, míg befejezi, amin éppen dolgozik, és csak akkor szólítsd meg. Nincs rosszabb annál, mikor véletlenszerűen rátámadsz, miközben máson jár az esze. Ha éppen telefonál, várd meg, míg befejezi, vagy ha sürgősen választ vársz, írd egy papírlapra kérdésedet. Persze adódhatnak olyan helyzetek, amikor azonnal tudnod kell, mit gondol, vagy a jóváhagyására van szükség. Ilyenkor kérj bocsánatot, hogy félbeszakítod, majd röviden vázold a helyzetet.