TEDxDanubia: hazánkban a világ leginspirálóbb konferenciája
Korábban már többször említettük a világ egyik legrendhagyóbb és leginnovatívabb konferenciáját, a TED-et. A konferenciák fővárosának is nevezett globális és kétségkívül inspiráló eseménynek a jövő év elején Budapesten is részesei lehetünk: a TEDxDanubia a TED konferencia hivatalos magyarországi változata.
A TED konferencia az Ideas Worth Spreading, azaz az ötletek, amelyeket érdemes terjeszteni szlogennel felvértezve a világ legkülönfélébb területeiről gyűjti össze a leginspirálóbb, legérdekesebb és legtartalmasabb gondolatébresztőket, előadókat és kutatókat. A TED előadásai szabadon elérhetőek bárki számára, így a kereteket feszegető vagy azokon túllépő kreatív gondolkodás és interdiszciplinaritás nem csupán a konferencia résztvevőinek és előadóinak teremt termékeny táptalajt, hanem azon érdeklődőknek is, akik a TED központi csapatától függetlenül, de velük szoros egyeztetésben rendeznek saját, ún. TEDx eseményeket.
A szervezők a Danubiáról |
2009. júliusában az oxfordi TEDGlobal konferencián Parag Khanna a világ geopolitikai térképéről beszélt. Kutatásai során arra a következtetésre jutott, hogy jobb, hatékonyabb és élhetőbb világot teremthetnénk, ha a határokat jelző vonalak helyett – és azok mellett – több figyelmet, energiát szentelnénk az azokat átszelő, infrastrukturális és földrajzi összeköttetéseket jelző vonalakra. Ugyanez a logika igaznak tűnik a szakmák és szakterületek határaira és az azokon keresztül haladó kommunikációs csatornákra is. Ezért kapta a konferencia a Danubia nevet, s szándékunk, hogy általa a párbeszéd és az együttgondolkodás határokon átívelő infrastruktúráját teremtsük meg. |
Előadást hallgathatunk meg a magyar előadókon kívül Dr. Rachel Armstrongtól, aki orvosi, multimédia-produceri és sci-fi írói háttérből érkezve a fenntartható építészeti megoldásokat kutatja olyan különleges anyagok tükrében, amelyek sajátos anyagcsere-folyamatok révén hoznak létre élő szerkezeteket "élettelen" anyagokból. Megjelenik még a színpadon a TEDxBrussels-en sikert aratott Michel de Kemmeter, aki a hármas könyvelés és az ún. értékmenedzsment témakörében fed majd fel meglepő összefüggéseket.
A magyar előadások mellett (ezek hossza 5 és 18 perc között váltakozhat) számos angol nyelvű, magyar felirattal ellátott TED-videót is vetítenek. Az eseményre a TEDxDanubia oldalán lehet jelentkezni résztvevőként, támogatóként és önkéntesként egyaránt.