A vagyonadón múlhat a Bajnai-kormány sorsa
A Bajnai-kormány támogatottságának szakítópróbája lehet a vagyonadóról szóló törvényjavaslat. Az SZDSZ a kormány által benyújtott formájában nem szavazza meg az előterjesztést – mondta a HVG-nek Horn Gábor szabaddemokrata ügyvivő. Márpedig a szocialisták nincsenek elegen ahhoz, hogy keresztülverjék a parlamenten a javaslatot. Nem véletlen, hogy kedden délután az Országgyűlés különböző bizottságain keresztül újabb módosító indítványok érkeztek.
Kora estig összesen 19, ebből nyolcat a bizottságok, kilencet Kóka János (SZDSZ), egyet-egyet pedig Horn Gábor (SZDSZ) és Pettkó András (független) képviselők jegyeznek.
Az indítványok a vagyonadón belül szinte kizárólag az ingatlanadóra vonatkoznak, egyike viszont a törvényjavaslat címét változtatná – precízen – egyes vagyontárgyak adójára. A liberálisok több verziót is kínálnak a kormányjavaslat átalakítására. Elsősorban abból kiindulva, hogy az ingatlanadó általános és egységes legyen, ne pedig egy szűk csoportnyi lakóingatlan-tulajdonos terhe.
Ha az olcsóbb és az üzleti célú ingatlanokra is kiterjedne a kötelezettség – mondja az SZDSZ –, akkor szélesedne az adóalap és az adóalanyok köre, és mérsékelhető lenne az adókulcs, akár egy ezrelékre. Ez töredéke lenne az eredeti előterjesztésnek, de még a bizottsági változatoknak is. Kedd reggel a pénzügyminiszter az egyik kereskedelmi televízióban jelezte, hogy a kormány hajlik némi változtatásra. Ez délutánra indítvány formájában már olvasható is volt. E szerint a lakóhelyként szolgáló ingatlan után akkor kellene adót fizetni, ha annak forgalmi értéke meghaladja a 30 millió forintot, további ingatlantulajdonok esetén pedig a tulajdonos választása alapján egy darab 15 millió forint alatti lakóingatlan mentesülne a teher alól. Az elképzelés kissé méltánytalan, mert míg egy 29 millió forint értékű lakás és egy 14 millió forint értékű üdülő tulajdonosának semmit sem kellene fizetnie, annak le kellene rónia a terhet, akinek csak egy, de 31 millió forint értékű lakása van.
Budai hegyoldal. Nyílászárók © Végel Dániel |
Az SZDSZ ahhoz is ragaszkodna, hogy az adó levonható kegyen a személyi jövedelemadóból, illetve az iparűzési adóból. Így az új adó csak a fekete jövedelmekből élőknél okozna lényeges többletterhet. Az amúgy igazságos javaslat azonban nem, vagy alig hozna többletforrást a központi büdzsének (pedig azt a tételes egészségügyi hozzájárulás megszüntetésének ellentételezésére szánja a kormány). Emellett nem orvosolná a lakóingatlan megszerzése óta inaktívvá (munkanélkülivé, nyugdíjassá) lett tulajdonosok gondját, akik korábban esetleg adózott pénzből vásárolták a házukat, lakásukat, de mára már csak a fenntartásra futja, adóra nem.
Ahhoz is ragaszkodnának a liberálisok, hogy az ingatlanadót ne az állami adóhatóság, hanem a települési önkormányzatok szedjék be, de ezenfelül olyan javaslatuk is van, amely az adóhivatalra bízná az adó kivetését. Egy másik indítványuk pedig a tíz éven belül szerzett ingatlanoknál megengedné, hogy a forgalmi érték azonos legyen a szerződésben szereplő összeggel.
Az adózók számára nagy fejtörést okoz majd a forgalmi érték meghatározása, amiből egyébként az SZDSZ javasolja például az ingatlant jelzáloggal terhelő hitel levonhatóságát. A forgalmi érték pontosan csak akkor derül ki, ha a tulajdonos eladja a lakását. A meghatározásához azért fogódzót nyújt a törvényjavaslat két melléklete; az egyik az – elnagyolt – övezeti besorolásokat, a másik többek között az építészeti megoldások, a tájolás, a közművesítettségi fok szerinti korrekciós szorzókat tartalmazza. A legmagasabb (1,15-ös) szorzót a 10 év alatti épületek kapják, de 10 százalékkal megdobja a lakás számított értékét, ha az dupla komfortos, azaz legalább két fürdőszoba van benne. A mellékletben nincs képlet, amelyből kiderülne, hogy az egyes korrekciók összeadódnak vagy összeszorzódnak.
A HVG értesülései szerint a kormány a szorzatok szorzatára gondolt, így előfordulhat, hogy valamennyi felértékelő korrekciót figyelembe kell venni, és akkor egy lakás számított értéke az övezeti besorolás szerinti érték duplájánál is többre nőhet. A számított érték persze csak orientáció, ehhez képest határozható meg a forgalmi érték, de ennek pontossága gyakorlatilag kizárt. Az adózó viszont mindenképpen rosszul jár, akár alá-, akár fölélő a tényleges forgalmi értéknek. Az előbbi esetben retteghet az adóhivataltól, az utóbbiban a kelleténél több adót fizet. Az lenne a megnyugtató, ha a számot az adóhatóság mondaná ki, amivel utólag még mindig lehetne vitatkozni.
A törvényjavaslat esetleges elvérzése megingathatja az IMF-hitelt, Oszkó Péter pénzügyminiszter az utóbbi napokban többször hangsúlyozta, hogy ennek feltétele volt a vagyoni típusú adók emelése-bevezetése. A támogatottság hiánya kényszerpályára terelheti a kormányt is, amelynek vezetését Bajnai – vagyonadót is tartalmazó – programjának a szocialista–szabaddemokrata képviselők írásos támogatásának birtokában vállalta.
MOLNÁR PATRÍCIA