Amerikai olaj után is kémkedtek a kínai hackerek?

1 perc

2010.01.26. 12:10

Legalább három amerikai olajtársaságot is internetes támadások értek az elmúlt időszakban, amelyek egyes feltételezések szerint a Google elleni hackertámadásokhoz hasonlóan szintén Kínából eredhettek – közölte cikkében a Christian Science Monitor.

Az olajcégek internetes támadói a szektor legféltettebb információira, a világszerte felfedezett olajtartalékok helyére, mennyiségére és értékére voltak kíváncsiak – írja a lap, amely szerint az eseményeket az energiaszektor szereplői és a szövetségi hatóságok eddig szigorú titokként kezelték.

Kínából csapoltak?
© AP
A három érintett cég, a Marathon Oil, az ExxonMobil és a ConocoPhilips, nem is érzékelte a még 2008-ban történt támadások jelentőségét egészen addig, amíg az FBI fel nem hívta erre a figyelmüket 2008-ban és 2009 elején.  A szövetségi nyomozók árulták el a cégek illetékeseinek azt is, hogy érzékeny üzleti információk szivárogtak ki tőlük külföldi számítógépekre – avatta be a lapot a történet részleteibe egy nevét felfedni nem kívánó forrás.

Az ellopott információk között olyan e-mailes jelszavak, üzenetek is voltak, amelyeket a kitermelési és olajtartalékokkal kapcsolatos adatokhoz is hozzáférő vállalati vezetőkhöz tartoztak.

Bár az nem bizonyított teljes mértékben, hogy Kínából eredtek volna a támadások, egy vizsgálati dokumentum szerint a három célba vett olajcég közül egytől biztosan eljutottak információk egy kínai számítógépre. Egy másik iratban a vizsgálatot végző biztonsági szakemberek egyike pedig csak „Kína vírusként” emlegette a hackertámadásokat.

Egyik olajtársaság sem erősítette meg a támadások tényét és a Christian Science Monitornak nem is kommentálták az erről szóló hírt. Ettől függetlenül a lap öt hónapig tartó nyomozása során az energiaszektor tagjaival és az internetes biztonsági szakértőkkel készült interjúkból, illetve az újság birtokába került vizsgálati dokumentumokból kiderült, hogy a támadások mégis megtörténtek.