Kövér László: "Önnek nem válaszolok"

2 perc

2010.02.19. 05:07

Amikor Király András, a Jobbik szóvivője Magyar Írószövetség csütörtöki budapesti rendezvényén agresszíven kérdőre vonta Kövér Lászlót, aki Radikalizmus Magyarországon címmel tartott előadást, a Fidesz választmányi elnöke egyszerűen nem volt hajlandó szóba állni a szóvivővel, aki egyszersmind a szélsőjobbos Barikád hetilapnak is munkatársa. Mindez előrevetíti, milyen viszonyban lesz a Fidesz és a Jobbik az áprilisi választásokat követően.

Király elsősorban azt kérte számon Kövér Lászlótól, a Fidesz vezérkara miért nem csatlakozott 2006. október 23-án a radikális tüntetőkhöz a Deák téren, az egyetlen Révész Máriusz kivételével. Ebbe a vitába Kövér nem akart belemenni, egyszerűen nem vett tudomást Királyról. Ugyanakkor, mint mondta, személyes ügynek tekinti, hogy az új kormány kivizsgálja, mi is történt Budapest utcáin azon az októberi napon.

MTI

Egy másik kérdés úgy szólt, ha a Fidesznek az új Parlamentben „csak” abszolút többsége lesz, bizonyos, kétharmadot igénylő törvények jóváhagyása végett hajlandók lennének-e a Jobbikkal megállapodni. Kövér határozott nemmel felelt. Mint mondta, számos témában előbbre kell lépni, ilyen például az önkormányzatok pénzügyeinek szabályozása vagy a médiatörvény. A Fidesz megteszi az előterjesztést, azután a többi pártból helyet foglaló képviselők lelkiismeretük szerint szavazhatnak – így is meg lehet szerezni a szükséges kétharmados felhatalmazást.

Előzőleg elismerte, hogy a Jobbik komoly kihívást jelent a Fidesznek. Népszerű a fiatalok körében, akik már csak koruknál fogva is könnyen hívei lesznek a radikális programoknak.

Őket csak a Fidesz fiataljai, az évfolyamtársak, munkatársak, szomszédok tudnák meggyőzni arról, hogy gondolkodjanak el egy kicsit, mielőtt befogadják a Jobbik lilagőzös elképzeléseit. Nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy a Jobbik Oroszországból tudott magának pénzügyi támogatót szerezni. A Nyugat iránti gyűlöletükbe ez beleillik, arról pedig fogalmuk nincs, mit állt ki Magyarország a szovjet megszállás éveiben – tette hozzá.

Arra a kérdésre, van-e a Jobbiknak szellemi háttere, úgy válaszolt, hogy a mostani zavaros elképzeléseikhez nem kell szellemi háttér. Ha bekerülnek a Parlamentbe, ami valószínű, majd kénytelenek lesznek igazi szakértőket is foglalkoztatni. A Jobbik gyors előretörése összefüggésbe hozható azzal, hogy az ország lejtmenetbe került. Kövér azt fejtegette: vannak olyan radikális gondolkodású, türelmetlen, elkeseredett emberek, akik korábban a Fidesztől várták, hogy elzavarja a leszerepelt kormányzatot, ám mivel ez nem sikerült, ma már olyan politikai erőt keresnek maguknak, amelyikben a saját vágyaikat látják visszatükröződni.