Harc az Oscarért: az Avatar csatát vesztett

1 perc

2010.03.08. 09:20

Kathryn Bigelow és iraki háborús drámája, A bombák földjén (The Hurt Locker) fölényes győzelmet aratott a minden bevételi rekordot megdöntő háromdimenziós Cameron-mozi, az Avatar fölött a 82 Oscar-díjátadón. Az Avatar készítői többet vártak, de ennyi jutott.

Itthoni idő szerint vasárnap hajnalban adták át az idei Oscar-díjakat. A 82. alkalommal megrendezett ceremóniára ezúttal is Los Angelesben, a Kodak Színházban került sor. Míg a jelölt színészek és színésznők esetében a papírforma érvényesült (a legjobb színész Jeff Bridges, a legjobb férfi mellékszereplő Cristoph Waltz osztrák színész, a legjobb színésznő Sandra Bullock, a legjobb női mellékszereplő pedig Mo'Nique lett), addig a kilenc-kilenc jelölést bezsebelő Avatar és A bombák földjén csatájából utóbbi került ki győztesen.

Kathryn Bigelow
MTI/AP

Kathryn Bigelow háborús drámája elvitte a legjobb filmnek, a legjobb eredeti forgatókönyvnek járó díjat, valamint a legjobb vágásért, hangvágásért és hangeffektekért is Oscart kapott. Végül Bigelow a legjobb rendezőnek járó díjat is átvehette, ezzel ő az első nő az Oscar 82. éves történetében, aki ebben az elismerésben részesült. „Sokkolt, amikor bejelentették, hogy nyertem” - válaszolta később Bigelow, amikor a riporterek arról faggatták, hogy mit érzett, amikor meghallotta a nevét és átvette a legjobb rendezőnek járó elismerést.

Eközben James Cameronnak - aki Bigelow férje volt egykor -,  be kellett érnie azzal, hogy gratulál versenytársának. Az Avatar végül csak három kategóriában nyert: a legjobb vizuális effektusokért és a legjobb látványtervezésért kapott díjat, a legjobb operatőr pedig Maurio Fiore lett.

A díjeső után felmerül a kérdés: vajon miben rejlik A bombák földjén sikere? A legjobb eredeti forgatókönyvnek járó díj átvételekor Mark Boal azt mondta: amikor Irakból, az amerikai katonák mindennapjairól, harcairól tudósított, úgy érezte, hogy mindaz, amit ott látott-hallott, filmre kívánkozik. A The Hurt Locker el is készült, és a jelek szerint hitelesen dokumentálta a külföldön harcoló - amerikai - katonák küzdelmeit.

Azért Cameronnak sem lehet oka panaszra, háromdimenziós mozija eddig több mint 2,6 milliárd dolláros bevételt hozott. Magyarországon - a forgalmazó adatai szerint - egymillió ember látta.