Hollandia nem akadályozza meg Izland EU-csatlakozási tárgyalásait

1 perc

2010.03.19. 06:11

Hollandia nem fogja megakadályozni Izland EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdését, noha a két ország között továbbra is vita van az egyik izlandi internetes bank csődje miatt veszteségeket szenvedő brit, illetve holland bankbetétesek kártalanítása ügyében.

Ezt Maxime Verhagen holland külügyminiszter mondta csütörtökön az ANP holland hírügynökség jelentése szerint. Verhagen két hete még azt hangsúlyozta, hogy kormánya figyelembe veszi majd a kártalanítási megállapodással, az Icesave-vel kapcsolatos tárgyalások eredményét, amikor dönt arról, megkezdődhetnek-e a tárgyalások Izland EU-csatlakozásáról. Izland tavaly nyújtotta be felvételi kérelmét, s az EU-bizottság februárban javasolta is a csatlakozási tárgyalások megkezdését. Hollandia azonban - mint EU-tagország - adott esetben megakadályozhatja az izlandi csatlakozást. 

Az izlandi parlament által jóváhagyott Icesave-törvény annak a 3,9 milliárd eurónak a visszafizetéséről szól, amelyet korábban London és Hága adott arra, hogy kártalanítani lehessen a bankcsőd miatt veszteségeket szenvedett brit és holland bankbetéteseket. Nagy-Britannia és Hollandia lényegében meghitelezte Izlandnak az Icesave-betétek garantálásához szükséges összeget, Izland pedig cserébe törvényben garantálta a brit-holland hitel visszafizetését.

A törvény ellenzői brit-holland diktátumnak tartották a megállapodást, s azt mondták: annak végrehajtása túl súlyos terheket rakna a világgazdasági válság miatt amúgy is nehéz helyzetbe került izlandiakra. Ez utóbbiak végül két hete egy népszavazáson hatalmas többséggel elutasították a törvényt. Most hétfőn a hágai pénzügyminisztérium jelezte: holland és brit részről készek felújítani a tárgyalásokat Izlanddal a visszafizetési megállapodásról. "Inkább a tárgyalóasztalnál szeretném látni őket, mintsem az EU-nak hátat fordítva" - idézte az ANP Verhagennek a holland parlamentben mondott szavait. Ám hozzátette: az adósság rendezésére még Izland EU-tagsága előtt szükség lesz. "Így vagy úgy, de vissza kell kapnunk a pénzünket" - szögezte le. 

Izland a gazdasági válság miatt adta be tagsági kérelmét az EU-hoz, de a belépést egyelőre még a lakosság egyharmada sem támogatja. Márpedig erről a lépésről - feltéve, hogy a csatlakozási tárgyalások sikeresen befejeződnek - majd népszavazáson kell dönteni a szigetországban.