A Budapest Bank tisztán 13 milliárdot keresett a válság alatt
A Budapest Bank csoport 2009-ben a magyar számviteli szabályok szerint készült, konszolidált, nem auditált éves beszámoló alapján 12,96 milliárd forint adózás utáni nyereséget ért el, ami az előző évinél 5 százalékkal magasabb.
A bankcsoport adózás előtti eredménye 2 százalékkal 15,2 milliárd forintra csökkent, míg az adózás utáni eredmény 5 százalékos növekedése főként a bank működési költségeinek az előző évi szinthez viszonyított 16 százalékos csökkenéséből adódott.
A Budapest Bank tájékoztatója szerint a mérlegfőösszeg tavaly 3 százalékkal 909,84 milliárd forintra csökkent. A bankcsoport ügyfelekkel szembeni követelésállománya 2009 során 13 százalékkal 665,57 milliárd forintra esett vissza, az ügyfelekkel szembeni kötelezettségek 732,78 milliárd forintot tettek ki, azaz 3 százalékkal csökkentek 2008-hoz képest.
A Budapest Bank számára a kihívások kezelésének éve volt 2009, de ez a bank hosszú távú stratégiáját nem érintette: a pénzintézet továbbra is a lakosság, valamint a kis- és középvállalatok finanszírozására helyezi a hangsúlyt. A bankcsoport 2009-ben is folytatta legfontosabb, hosszú távú növekedést támogató projektjeit, melynek részeként a békéscsabai operációs központ több mint 600 főre bővült.
„A világgazdaságban váratlan fordulatokat hozó 2009-es évet sikeresen zártuk, a Budapest Bank változatlanul a piac egyik legstabilabb bankjaként szolgálja ügyfeleit. Eredményes gazdálkodásunk a szigorú kockázatkezelési- és konzervatív hitelezési politika, valamint a költséghatékonyság javulásának köszönhető” – mondta Sean Morrissey, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója a közlemény szerint.
A bankcsoport nettó kamatbevételei 9 százalékos növekedéssel 57,96 milliárd forintra emelkedtek, a pénzintézet nettó díj-, jutalék- és egyéb bevételei 24 százalékos bővüléssel 13,57 milliárd forintot értek el. A bank lakossági betétállománya 2009-ben 293 milliárd forintos állománnyal szinten maradt, ami többek között olyan innovatív termékeknek köszönhető, mint a jegybanki alapkamat változásához kötött „Indexált Prémium Betét”.
A bank lakossági hitelállománya 3 százalékkal 459 milliárd forintra csökkent. Ezen belül a jelzáloghitelek állománya 196 milliárd forinttal változatlan szinten maradt az előző évhez képest, főként annak eredményeként, hogy a termékfejlesztés során a bank az ügyfelek nehézségeit enyhítő hitel-átstrukturálásra összpontosított.
Tavaly a Budapest Bank tucatnyi különféle konstrukciót kínálva igyekezett a fizetési nehézségekkel küzdő lakossági ügyfeleit segíteni. Ennek érdekében dolgozta ki a hitelfutamidők meghosszabbításának, a törlesztés időszakos felfüggesztésének és a devizahitelek forintra történő átváltásának, vagy a 12 havi tőkefizetési moratórium igénybevételének lehetőségét.
A fedezetlen lakossági hitelek állománya 1 százalékkal 112 milliárd forintra növekedett. Ezen belül a legnagyobb, 17 százalékos bővülést a hitelkártya terület mutatta. A bank lakossági üzletága 2009-ben a Főgázzal együtt vezette be a "Főgáz hitelkártyát", melynek használatával a gázszolgáltató fogyasztói különleges kedvezményekben részesülhetnek.
A romló gazdasági környezetet visszafogott üzleti aktivitás jellemezte, ami csökkentette a vállalatok finanszírozási igényét, így a hosszúlejáratú beruházási hitelek iránti érdeklődést is. Ennek eredményeképpen a Budapest Bank Business, a bank kis- és közepes vállalatokra (kkv) szakosodott üzletága 2009-ben 16 százalékkal kevesebb hitelt helyezett ki kkv-ügyfeleihez.
A bank a lassuló gazdasági környezetben is a partnerségre, a kkv-tanácsadási tevékenységre helyezte a hangsúlyt. Ennek jegyében hirdette meg 2009-ben a kkv-ügyfelek körében a Partner-díjat, hogy elismerje a példaértékű üzleti megoldásokat bemutató vállalkozásokat.