Választás 2010: mit ígérnek a nyugdíjasoknak?
A nyugdíjasok megszólítása választások idején általában kiemelt projekt. Tekintettel a sótlan kampányra és a gazdasági válságra idén némiképp visszafogottabb a licit. A nagyok sokat ígérnek kevés szóban, a kicsik pedig nyugdírendszerváltó szerepben tetszelegnek.
Egy-két új ötlet, önismétlés és a szocilaisták ostorozása, valamint némi racionalizálás - talán ezekkel a szavakkal írható le leginkább, hogy a pártok a 2010-es kampányban, s az ennek okán megalkotott választási programokban miként nyúltak a nyugdíjakat és nyugdíjasokat érintő kérdésekhez. A változtatás szükségességét mindenki érzékeli, s talán a közös pont is több - legalábbis a - leírásokban, mint ahogy a programalkotók gondolnák. Alapvetően mindenki biztonságot ígér, meg igazságosságot, s persze a fenntarthatóság mantrája is vissza-visszaköszön.
LMP - 13. havi nem lesz
A nemrég nyilvánosságra hozott 228 oldalas programban A befogadó társadalom fejezetben szereplő, Nyugdíjrendszer címet viselő alfejezet foglalja össze a nyugdíjasokra vonatkozó elképzeléseket. Először egy helyzetértékelést talál a választási program olvasója: nehezen fenntartható nyugdíjrendszer, az átfogó nyugdíjreform elmaradása, a 65 évesnél idősebbek jövedelmi helyzete a társadalom átlagához képest az EU-tagállamok között Magyarországon a legkedvezőbb, korán megyünk nyugdíjba, a pártok általában aktuálpolitikai döntéseket hoznak csupán a témával kapcsolatban.
Az ezt követő javaslatok között szerepel, hogy a nyugdíjrendszer aktuális paramétereit, s azok megváltoztatásának lehetőségeit is rögzítenék s a változtatást kétharmados törvényben a Költségvetési Tanács jóváhagyásához kötnék. Szerepel itt még hosszútávra tervezett, a várható élettartamhoz igazított korhatáremelés, s arról is írnak, hogy a 13. havi nyugdíjat nem állítanák vissza, de megtartanák a - megfelelő gazdasági mutatók teljesülése esetén adható – nyugdíjprémium rendszerét. Rászorultsági alapon fizetett nyugdíjminimum bevezetését is indokoltnak tartják – adókból finanszírozva. A fejezet a fenntartható nyugdíjrendszer víziójával zárul, s a programalkotók arra is kitérnek: a már több országban működő svéd típusú egyéni számlás rendszert vagy a német mintájú pontrendszert támogatnák Magyarországon.
Civil Mozgalom - indexáljunk gyerekszámmal
A Seres Mária arcáról ismert összefogás is hosszabb fejezetet szentel a nyugdíjasokat érintő kérdéseknek, s az idősgondozással kapcsolatos álláspontjukat is tisztázzák. A hangvétel sok helyütt valóban civil (Egy végigdolgozott élet után ki vannak téve a mindenkori hatalmat gyakorló politikusok kénye-kedvének.), de a megállapítások mellé felsorakoztatják azért elképzeléseiket is: 19 százalékos nyugdíjjárulék, független nyugdíjkassza. Idős nemzet keveset nemzett – írják arra utalva, hogy a népesség öregszik, s kitérnek arra is, hogy milyen méretű kiadást jelent a nyugdíjak és a nyugdíjasoknak járó juttatások, kedvezmények kifizetése. Erre válaszként azt ígérik: 70 ezer forintos minimálnyugdíj, járulékkal arányos állami nyugdíj garantálása, amely nem adóköteles, s 8000 munkaóra vagy 30 év után lehetne nyugdíjba vonulni.
A rászorulóknak ingyenes egészségügy járna, az időseknek közétkeztetést és internetet biztosítanának. „Az új rendszerrel elérjük, hogy a munkavállalók vidáman fizessék be a járulékot” – áll a programban. A szolgálati idő és a befizetett járulék mellett a felnevelt gyermekek száma is befolyásolná a nyugdíjak összegét elképzelésük szerint: svájci indexálás helyett a gyermekszámmal indexálnának. A magánnyugdíj-pénztárak feletti erősebb kontrollt és számonkérhetőséget is szeretnének. És itt sem maradhatnak el a valóban vágyott, de konkrétumokat nem tartalmazó lózungok: emberhez méltó egészségügyi ellátás, emberi életminőség, az idősek tudásának, tapasztalatának hasznosítása, „országos rendszerré fejlesztjük az idősekről való aktív gondoskodást”- ígérik.
MSZP - 30 évig nem lesz gond
Megvédjük a társadalombiztosításon alapuló nyugdíjrendszert, hogy a mostani és a jövőbeni nyugdíjasok egyaránt biztonságban tudhassák járandóságukat, és nyugodtan, méltóságban tölthessék öregkorukat – szögezik le az elején. Idősügy, nyugdíjak – megbecsülés és biztonság – találjuk a 10. oldalon. Az elmúlt 8 év eredményeinek felsorolása először (amelyben egyébként az is szerepel, hogy a 11. és 12. havi „nyugdíjak kifizetésének biztonsága érdekében” döntöttek a 13. havi kifizetéséről). Aztán a fenntartható nyugdíjpolitikára és élhető időskorra utaló címmel ösztönöznek további olvasásra. Ők kevésbé aggódnak, mint a többi programalkotó, mert állításuk szerint intézkedéseik nyomán 30 évre fenntarthatóvá vált a tb-nyugdíjrendszer. Ami pedig kívánatos lenne szerintük az az, hogy „a nyugdíjazás korcentruma növekedjen”.
Ígérik: 2011-től nyugdíjkorrekciós programot hirdetnek, évente megduplázzák a méltányossági nyugdíj összegét, kedvezményes internet és képzéseket támogatnak, az utazás ingyenes marad, s „nem engednek” a nyugdíjkorrekciós programból. Zárásként pedig ezt írják: „határozottan ellenzünk minden olyan durva kezdeményezést, jobboldali szándékot, ami azt eredményezné, hogy idősek százezreinek negyedével alacsonyabb nyugdíjért akár 70 éves korukig is dolgozniuk kellene”.
MDF (SZDSZ) - készség és képesség
A méltán népszerű fenntarthatóság itt is visszaköszön kéz a kézben a pénzügyi egyensúllyal, amikor a program a felosztó-kirovó nyugdíjrendszerről értekezik. A járulékfizetési készség és képesség megerősítésében hisznek a pártban – tekintettel a fogyó és öregedő népességre. A párt ( és szövetségese) azt is szeretné elérni, hogy a nyugdíjasok is fizessenek legalább jelképes méretű egészségügyi hozzájárulást.
„Az állami nyugdíjrendszerben nem kizárólag és nem is elsősorban parametrikus változások (pl. nyugdíjkorhatár-emelés, indexálás-módosítás) szükségesek, hanem igazi paradigmaváltás: a mai társadalombiztosításból finanszírozott nyugdíj svéd mintára felváltandó a névleges járulékmeghatározottságú nyugdíjrendszerrel. Ez garantálja a mindenkori viszonylagos várományt a járulékok maradéktalan befizetése nyomán és így szinte automatikusan biztosítja a nyugdíjrendszer pénzügyi egyensúlyát, annak hosszú távú fenntarthatóságát” – sommáz a szöveg.
Jobbik - szülőtámogatási életjáradék
A nyugdíjrendszert érintő érdemi változás nem történt – állapítja meg a Radikális változás névre keresztelt program. Ezzel együtt a Jobbik is leginkább csak újragondolást ígér. A magánnyugdíjrendszer megszüntetését és némi felülvizsgálatot is belengetnek: például a pártállami rendszerben vezető tisztséget betöltő emberek nyugdíjáét. De nem feledkeznek meg a korengedményes és rokkantsági nyugdíjakról sem.
A többi programhoz képest teljesen új elem a szülőtámogatási életjáradék, melynek lényege, hogy „a felnőtt gyermekek személyi jövedelemadójuk egy meghatározott részét közvetlenül a szülők, nevelők részére utalják, ezáltal is ösztönözve a társadalomban a gyermekvállalási hajlandóságot”. Az anyáknak pedig nyugdíjkorkedvezményt ígérnek – de módjáról, mértékéről nem írnak. Kitérnek arra is, hogy nyugdíjhoz való jogosultságot hazai lakhely és társadalombiztosítási jogviszony (tehát adó- és járulékköteles munkavégzés) alapján lehetne csak szerezni, az állampolgárság megszerzése pedig nem járna együtt ezzel.
Fidesz - a fiatal demokraták és az aktív időskor
A nyugdíjas társadalomra nehezedő bizonytalanság, nyugdíjcsökkenés, munkabérrel adóztatott nyugdíj – von mérleget a Fidesz a szocialista kormányzás éveiről. A már-már közhelyszámban ismételgetett konkrétum-nélküliség ez esetben is megáll: „idős embereket szolgáló” politikát ígérnek, komplex szolgáltatórendszert, az időskori aktivitást fenntartását a civil és egyházi szervezetek segítségével – s ennél több szót erre nem is vesztegetnek. Ami még kiderül az írásból az a következő: nem engedik, hogy az állami nyugdíjak mellett szolgáltatást biztosító ma¬gánnyugdíj-pénztári rendszer megtakarításai veszélybe kerüljenek.
A téma tehát nem megkerülhető - ez nyilvánvaló minden párt számára, de láthatóan kevesebb energiát öltek bele, mint korábban. A gyermekvállalás és a nyugdíj kapcsolata is megjelenik már idén, az idősgondozás viszont csak a civileknél kerül szóba, míg a kiadások átrendezése és a járadék biztosítása egyikük számára sem volt kikerülhető. Néhol viszont gyanút fog az ember: nem is tudják pontosan, miként lehetne máskétn csinálni, de azért igyekeznek egyensúlyozni a megnyugató ígéretek és a karcsúsodó vállalások között.