Mire számíthat Európa a foci-vb-n? - 2. rész
Tizenhárom csapat képviseli az öreg kontinenst a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokságon. Melyiknek lehetnek bajnoki álmai? Esélylatolgatás, második rész.
E csoport. Bert van Marwijk vezetésével Hollandia minden meccsét megnyerte a selejtezősorozatban, mellette összesen csak két gólt kapott, így a lehető legnagyobb önbizalommal érkezhet Dél-Afrikába. Bár minden poszton erős a csapat, elsősorban a támadósortól várható sok, ahol világsztárok gondoskodhatnak a gólokról. Olyan nevek a keretben, mint Dirk Kuyt (Liverpool FC), Arjen Robben (Bayern Müchen), Wesley Sneijder (Internazionale), Robin Van Persie (Arsenal FC) vagy Klaas-Jan Huntelaar (AC Milan) minden edzőt megnyugtatnának. A csoportból való továbbjutás legalábbis garantált.
Dánia szintén remekül szerepelt a világbajnoki kvalifikációs-sorozatban, egyedül csak Magyarország tudta legyőzni, ráadásul otthon, Koppenhágában. A gárda ugyan nincs teletűzdelve sztárokkal, de Morten Olsen csapata már azzal bizonyított, hogy a selejtezőcsoportban megelőzte Portugáliát és Svédországot. A legnagyobb reménység a 22 éves Nicklas Bendtner (Arsenal FC), de jól cseng Christian Poulsen (Juventus), Dennis Rommedahl (AFC Ajax), Jon Dahl Tomasson (Feyenoord), Lars Jacobsen (Blackburn Rovers) vagy Daniel Jensen (Werder Bremen) neve is. Az országban sokan úgy gondolják, hogy ez a generáció sokra hivatott, még ha nem is tudja megismételni a Schmeichel-Laudrup-Laudrup-féle csapat sikerét, az 1992-es Európa-bajnoki győzelmet.
Csoportellenfelek: Japán, Kamerun
F csoport. Olaszország és Szlovákia képviseli Európát. Előbbi négyszeres világbajnok (1934, 1938, 1982, 2006), utóbbi először vesz részt focivébén. Marcello Lippi úgy gondolta, a bevált recepten nem változtat, és kilenc játékost válogatott be a keretbe a négy évvel ezelőtti világbajnok csapatból (Buffon, Cannavaro, Zambrotta, Camoranesi, De Rossi, Gattuso, Pirlo, Gilardino és Iaquinta). Az olasz csapatnak a támadásokkal előre láthatóan nem lesz gondja, de a védelemmel igen. Hátul tele van a gárda 23 éves tapasztalatlan játékosokkal (Bonucci, Bochetti vagy Criscito), egyedül Cannavaro és Zambrotta fémjelzi a régi védelmet. Ők viszont már nem fiatalok, a 2006-os Aranylabdás idén 36 éves, és azóta mintha korábbi formáját sem találná.
Szlovákia csapatában lelkesedésben nincs hiány, ez viszont egy világbajnokságon nem elég. Az egyébként tehetséges húszéves fiát is Dél-Afrikába cipelő Wladimír Weiss elsősorban a liverpooli Martin Škrtelre, az évek óta Nápolyban légióskodó Marek Hamšíkra és a Bochum csatárára, Stanislav Šestákra építhet, de minden poszton vannak megbízható játkosai (védelem: Čech, Petráš, középpálya: Ján Kozák, támadás: Vittek Róbert, Erik Jendrišek). Ennek ellenére meglepetés lenne, ha továbbjutnának, hiszen le kellene győzniük a sorozatban negyedik vébéjére készülő Paraguayt. Olaszország várhatóan azért az első helyen végez, következő ellenfele pedig Dánia vagy Kamerun lehet.
Csoportellenfelek: Paraguay, Új-Zéland
G csoport. Minden világversenyen létezik "halálcsoport", itt a G jelű tűnik annak. A portugálok kerete roppant erős, ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy nagyon nyögvenyelősre sikeredett a selejtezősorozat, és csak a hajrában sikerült magát kvalifikálnia a csapatnak. A gárda legnagyobb sztárja, Cristiano Ronaldo formán kívül játszott, ami Dél-Afrikában viszont végzetes lehet, hiszen a Dunga vezette Brazília lesz a legnehezebb csoportellenfél, mellette pedig Elefántcsontpart harcol majd a továbbjutásért. Várhatóan látványos összecsapások lesznek.
Paulo Ferreira, Ricardo Carvalho, Miguel, Bruno Alves hátul, Pepe, Raul Meireles, Tiago és Deco középen, Cristiano Ronaldo, Simão Sabrosa és Nani elöl továbbrepítheti Carlos Queiroz tanítványait a csoportból, melyben - ha nem úgy játszanak, mint a vb-selejtezőkön - Brazília után a legesélyesebbnek tűnnek. Elefántcsontpartot ugyan az egyik legerősebb afrikai válogatottnak tartják, de kérdés, mennyire tett jót másfél hónappal a vb előtt a Vahid Halilhodžić - Sven Göran Eriksson kapitánycsere. Észak-Korea a leggyengébb láncszem a kvartettben, legnagyobb eredményük eddig az, hogy 1966-ban Angliában meglepetésre 1-0-ra legyőzték az olasz válogatottat és továbbjutottak a csoportból.
Csoportellenfelek: Brazília, Elefántcsontpart, Észak-Korea
H csoport. Spanyolország a négyes - és talán az egész torna - favoritja, az első háromból semelyik ellenféllel nem lehet gondjuk. A 2008-as Európa-bajnok csapat még mindig fiatal, és nemcsak látványos játékra képes, hanem hozni is tudja az eredményeket. A gárda egyik legnagyobb sztárja, Fernando Torres azonban sérüléssel bajlódik, és bár nyilván összedrótozzák, hiánya fejtörést okozhat Vicente Del Bosque szövetségi kapitánynak. Az Iniesta-Xavi-Xabi Alonso-Fábregas nevével fémjelzett középpályáját a világ legerősebbjének tartják, a frissen Barcelonába igazolt David Villa pedig talán még hasznosabb is a válogatottban, mint Torres. A csoportelsőség nem lehet kérdéses.
Svájcnak megvan az esélye ugyan, de meghatározó játékosok híján nehéz dolga lesz. A csapat kispadján a kétszeres Bajnokok Ligája-győztes edzőikon, Ottmar Hitzfeld ül, és az Alpokban nemcsak a februárban kéztörést szenvedett Alexander Freiben bízhatnak. Ott van azért Philippe Senderos (Arsenal FC), Gökhan Inler (Udinses), Valon Behrami (West Ham United) vagy a tapasztalt Hakan Yakin is. Spanyolországot történetük sprán eddig sosem sikerült legyőzniük, tizenöt vereségük mellett háromszor értek el döntetlent. Nagy valószínűséggel most sem lesz ez másként. Várhatóan Chilével kell majd megküzdeniük a második helyért.
Csoportellenfelek: Chile, Honduras
Vincze Szabolcs