Súlyos dolgokat talált a 444 a ferencvárosi parkolási mutyi mélyén
Kijött a 444.hu-nak a ferencvárosi parkolási rendszerről szóló, közösségi finanszírozással készült filmjének első része.
"Egy háttérbeszélgetésünkön az egyik legnagyobb parkolási cég volt vezetője elmesélte, hogy az automatákba bedobott pénzzel az volt a bevett eljárás, hogy kiszórták az asztalra, középen beletúrtak, az egyik fele ment a kasszába, a másik pedig egyenesen a zsebükbe" – így kezdődik a 444.hu tényfeltáró filmjének első része. A mondat erős, ám kiderül: nem ez a legmegdöbbentőbb részlete a IX. kerületben működő parkolási rendszert övező visszaéléseknek.
A filmben felidézik azokat a furcsaságokat, amelyek a budapesti parkolási rendszer működtetését a kezdetek óta meghatározták. Például hogy a parkolást a 90-es években olyan üzleti csoport, a Centrum vette a kezébe, amelyet erős szálak fűztek a politikához.
És emlékeztetnek arra is, hogy a 2010-es kormányváltás után törvényileg kötelezték az önkormányzatokat, hogy végezzék maguk a parkolás üzemeltetését: a továbbiakban tilos volt ezt magáncégeknek kiszervezni. Ferencvárosban és a fővárosi kerületek nagy részében azonban megkerülték ezt a szabályozást, és egy önkormányzati cégen keresztül újra magánvállalkozásokat bíztak meg az üzemeltetéssel.
Azt a 444.hu még 2017-ben kiderítette, hogy a IX. kerületi automaták egy része sorszám nélküli, vagyis az elszámolásból hiányzó parkolójegyeket ad ki, ezért a kerületi kasszából százmilliók hiányoznak. Hogy ez hogyan fordulhat elő, és hogy a parkolójegyek – ahogyan azt a kerületi parkolási ügyekben illetékes Martos Dániel, a ferencvárosi vagyonkezelő vezérigazgató-helyettese állította – miért nem számítanak nyugtának, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy év alatt, 10 e-mail és több telefonbeszélgetés után sem árulta el.
Ferencvárosi parkolómutyi: a 444-nek adtak igazat a bíróságon
Minden pontban igazat adtak a 444-nek a buherált parkolójegyekről szóló anyaguk miatti perben.
A filmből ugyancsak kiderül, hogy a 2010-es pályázati kiírás szerint a parkolási rendszer üzemeltetőjének vállalnia kellett: a parkolóautomatákat távfelügyeleti rendszerre köti, amely egyebek mellett valós időben figyeli, hogy mennyi pénzt dobnak beléjük. Ez a kitétel azonban egy évvel később kikerült a szolgáltató kötelezettségei közül. Így azóta „érmeösszesítéssel” állapítják meg a parkolásból befolyt pénz mennyiségét.
Egy automatán viszont megfigyelték, hogy a távfelügyeleti szoftver mégis működik, valaki ugyanis adatokat kért le azon keresztül, vagyis valahol elektronikus elszámolásnak is lennie kell. Baranyi Krisztina kerületi önkormányzati képviselő arról beszélt a filmben: nem lehet tudni, ki kezeli a szoftvert, és azt sem tudni, mit csinálnak vele. Pedig az megfelelő jogosultsággal módosításra is alkalmas, az automata összes adata változtatható a segítségével.
A távfelügyeleti szoftverre vonatkozó kötelezettséghez hasonlóan a kiírásban az is szerepelt 2010-ben, hogy az üzemeltetőnek alkalmassá kell tennie a rendszert kártyás fizetésre is. Később azonban ezt a kitételt is kihúzták, így ma bankkártyával nem lehet fizetni a parkolásért.
A pénzt a kerületben egyetlen ember szedi be az automatákból, amit aztán egy VIII. kerületi pénzszámolóban számolnak össze. Az egyik ott dolgozó férfi a filmben elhangzottak szerint az összegek egy részét rendszeresen elsikkasztotta, ám sem az önkormányzatok, sem a rendőrség nem hajlandó tájékoztatást adni arról, hogy mennyi pénz tűnt el, meddig folyt a visszaélés, vagy hogy kik azért a felelősök.
A 444.hu szerint a "sorszámok hiánya a jegyekről és az ellenőrzőszalagokról, a NAV lapítása, a távfelügyelet és a kártyás fizetés kiiktatása mind-mind egy irányba mutat: a pénzügyi átláthatatlanság irányába."