Trump számára megint rosszul sülhet el a Putyin-találkozó
A nemzetközi válsággócokról, egyebek mellett Szíriáról, Iránról és Ukrajnáról, valamint a fegyverzetkorlátozási egyezményekről tárgyal majd az oszakai G20-as csúcson tartott pénteki külön megbeszélésen Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az egyórásra tervezett találkozón aligha várható komoly előrelépés, sőt Trump újabb belpolitikai vitába szaladhat bele. A megbeszélés magyar idő szerint péntek reggel hét órakor kezdődik.
„Trump és Putyin legutóbbi két találkozójának eredménye leginkább az volt, hogy súlyosabbá váltak az amerikai belpolitikai viták, és tovább romlottak az Egyesült Államok és Oroszország közötti kapcsolatok. A találkozók semmire nem vezettek, az USA pedig tartósan a tisztelet legkisebb jele nélkül bánik Oroszországgal. Aki azt gondolja, Trumppal lehet alkut kötni, egy mítoszban hisz. Az elnök nagyon kemény környezetben dolgozik, s ez kizárja a komoly megállapodások lehetőségét” – mondta az ismert orosz politikai elemző, Fjodor Lukjanov azt követően, hogy Moszkva megerősítette, a két politikus valóban tárgyal egymással a Japánban tartott G20-as csúcson.
A Kül- és Védelempolitikai Tanács nevű intézetet vezető Lukjanov részben arra utalt, hogy az egyetlen „igazi csúcson”, a Helsinkiben rendezett tavaly júliusi találkozón Trump minősíthetetlenül viselkedett: szembeszállt hazája valamennyi titkosszolgálatának véleményével, és azt mondta, elhiszi Putyin elnöknek, hogy Moszkva egyáltalán nem avatkozott bele a 2016-os amerikai elnökválasztásba. A lojalitás teljes hiányáról tanúskodó nyilatkozat még a republikánus politikusok egy részének sem tetszett, a demokraták és a független elemzők pedig gyakorlatilag hazaárulással vádolták a Fehér Ház urát.
Ismétlődő történelem
Most, az oszakai csúcs előtt is hasonló botrány van kialakulóban: egy néhány nappal ezelőtti nyilatkozatában Trump azt mondta, a technológiai cégek – egyebek mellett a Facebook, vagy a Google – sokkal komolyabban beleavatkoznak a politikába, mint az a „néhány orosz blogger, akik ugyanúgy kommentelgettek a demokrata párti elnökjelölt Hillary Clinton mellett, mint a republikánus színekben induló Trump mellett”. Mindezt annak ellenére hangsúlyozta, hogy az utóbbi hetekben is több helyen – például a Mueller-jelentésben – bizonyították be, hogy a Kreml párti hackerek és egyéb személyek igenis megpróbálták befolyásolni a 2016-os elnökválasztás kimenetelét.
Az is nehezíti a megállapodást, hogy az Egyesült Államok Oroszország-politikája meglehetősen zavaros. Elsősorban azért, mert míg Trump állandóan azt hajtogatja, hogy tiszteli orosz kollégáját, s a két ország jól ki tudna jönni egymással, ha akarna, az adminisztráció többi tagja, valamint a törvényhozók, illetve a minisztériumi tisztségviselők többsége az elnöknél sokkal keményebb Moszkva-politikát folytat, illetve folytatna.
Mélyponton
Az oszakai találkozóra akkor kerül sor, amikor a két ország viszonya látványosan megromlott. Miközben Moszkva és Washington különbözőképpen ítéli meg a szíriai, az iráni és az ukrajnai válságot, Oroszország azzal vádolja az USA-t, és az amerikaiak vezetése alatt álló NATO-t, hogy az észak-atlanti szövetség körbe akarja venni Oroszországot, és egyre jobban fenyegeti a 145 milliós ország biztonságát. Moszkva azt is az amerikaiak szemére veti, hogy az rá akarja erőltetni Európára az észak-amerikai palagázt, és ezzel ki akarja szorítani a kontinensről a hagyományos szállítónak számító oroszokat.
Oroszország, amely a hagyományos fegyverzetek tekintetében nem veheti fel a versenyt a jóval erősebb NATO-val, ezért rohamtempóban modernizálja atomfegyvereit, és olyan eszközöket – például hiperszonikus rakétákat, és észrevehetetlen tengeralattjárókat – igyekszik rendszerbe állítani, amelyek elrettentik az USA-t a keményebb fellépéstől. Az Oroszország ellen már számtalan szankciót életbe léptető USA viszont azt látja, hogy a fegyverkező Moszkva megsérti a korábbi korlátozási egyezményeket, így az USA már bejelentette, kilép a közepes hatótávolságú rakéták betiltásáról szóló INF-szerződésből.
Az egyezmény ugyan elvileg még megmenthető – a NATO felszólította Moszkvát, szerelje le a szövetség szerint a megállapodást megsértő rakétákat – ám aligha valószínű, hogy Moszkva igent mond a brüsszeli követelésre. Ugyancsak lejáróban van a 2012-ben megkötött új Start-szerződés is, s ha 2021-ig nem születik megállapodás, nem lesz érvényben semmiféle olyan szerződés, amely szabályozná a két ország atomarzenálját.
A cél a kármentés?
„Még akkor is nehéz lenne megoldani ezeket a problémákat, ha jó időket élnénk. A jelenlegi körülmények között, amikor Trump képtelen megtalálni a megfelelő nemzetbiztonsági szakértőket, a kapcsolatok annak ellenére aligha fognak elmozdulni a holtpontról, hogy Trump látványos gesztusokat tesz, hogy Putyint nagy barátjává tegye. Sajnos Trump saját csapata is inkább arra összpontosítja a figyelmét, hogy elhárítsa a találkozók okozta károkat, mintsem, hogy igyekezzen előremozdítani az amerikai nemzeti érdekeket” – írta elemzésében a Politico nevű hírportál.