Mit lehet csinálni a trollokkal? És mit ne tegyünk semmiképp?
A Center for Countering Digital Hate (CCDH) közéleti szereplőknek és a médiának készített útmutatót a trolltámadások kezeléséhez.
A trollok a tanulmány szerint nem csupán magányos és cinikus fiatalok, akik a laptopjuk előtt görnyedve, önmaguk szórakoztatására köpködnek mindenre, ami él és mozog. Az igazi veszélyt a demokratikus politika működésére az jelenti, ha ezt az erőforrást a propaganda rendszerbe szervezi saját politikai üzenetei terjesztésére.
A trollhadsereg nem vitát akar nyerni, hanem – kihasználva a közösségi platformok nyújtotta lehetőségeket – a lehető legszélesebb körben szeretné megjeleníteni extrém mondanivalóját - idézi az Urbanlegends.hu a CCDH közéleti szereplőknek és a médiának szóló útmutatóját.
Bár alapvető emberi tulajdonság, hogy a megtámadott mielőbb tisztázná magát a vádak alól, a szervezett trolltámadásokkal szemben ez a fajta védekezés kontraproduktív. Ha ugyanis vitába szállunk a trollokkal, csak legitimizáljuk extrém nézeteiket, nem utolsósorban hozzájárulunk állításaik terjedéséhez - mutat rá a CCDH.
Ha kíváncsi, mit tehetnek a közéleti szereplők trolltámadás esetén, és mi a felelőssége a jelenség terjedésében a médiának, itt elolvashatja.
Miért dőlünk be a szélhámosoknak újra és újra? A valódi szélhámosok rendkívüli személyiségek, a meggyőzés művészei, a bizalom kizsákmányolói. Hogyan csinálják? Miért olyan sikeresek? Maria Konnikova Az átverés művészete című könyvében a szélhámosok elméjének működését és módszereiket térképezi fel. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.