Nem elírás: ananászlevélből készítettek drónt Malajziában
Különleges, környezetbarát drónnal álltak elő a malajziai állami egyetem, a Universiti Putra Malaysia (UPM) kutatói, ami kevésbé szennyezi a környezetet, mint a hagyományos társai.
Bármennyire is igyekeznek a kütyüket gyártó cégek kizöldülni, egy téren továbbra sincs túl nagy előrelépés. Az eszközök jelentős része még mindig műanyagból van, ami rövid- és hosszútávon is csak szennyezi a környezetet. Nincs ez másként a drónok esetében sem, ám a repülő eszközök tekintetében talán jöhet némi változás.
A malajziai állami egyetem, a Universiti Putra Malaysia (UPM) kutatói egy olyan drónt fejlesztettek ki, amelynek alkatrészeit műanyag helyett egy speciális anyagból, ananászlevélből készítették el.
A kutatók a drón külső borítását cserélték le az új anyagra, amit úgy alakítottak ki, hogy egyúttal szigeteljen is. Ennek köszönhetően a készülék ugyanúgy tud működni, mint a hagyományos változatok, és nem kell attól tartani, hogy repülés közben esetleg zárlatos lesz.
Mohamed Thariq bin Hameed Sultan, az egyetem egyik kutatója szerint a megoldás nemcsak azért előnyös, mert környezetbarát, hanem azért is, mert a tömegéhez viszonyítva az ananászlevél-alapú anyag szilárdsága nagyobb, mint a műanyagé, így strapabíróbbá is teszi az eszközöket. Nem mellesleg: olcsóbb előállítani, könnyebben előállítható és hosszú távon még le is bomlik, vagyis nem szennyezi a környezetet.
Azt nem tudni, hogy az ilyen drónok mennyivel lehetnek tartósabbak a hagyományos változatnál, de az biztos, hogy duplán jó ötlet lenne ananászlevélből készíteni őket: a növény levelét ugyanis általában elégetik, így viszont újra fel lehetne azokat használni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.