Irán visszalőtt: Az amerikaiak katari bázisát érte rakétatámadás
Teherán kommunikációjából az olvasható ki, hogy szeretnék az ellenségeskedést ennyiben hagyni.
Több összetartó folyamat eredményeként, a csalódottak elitellenes dühére ráérezve lehetett elnök a most távozó Donald Trump. De a velünk maradó, és a republikánus párt szervezetét megtámadó trumpizmust okozó problémák felismerése nélkül Joe Bidennek és a demokratáknak sem lesz egyszerű dolga megtalálni az orvosságot – magyarázza a HVG-nek Jeff Gedmin, a washingtoni American Purpose online magazin főszerkesztője, a Szabad Európa Rádió volt igazgatója.
HVG: 2016-ban egyetlen őrült fogott fegyvert, mert elhitte, hogy egy pizzéria alagsorában gyerekeket tartanak fogva a Hillary Clintonhoz kötődő pedofilok. Most viszont százak indultak a Capitolium ostromára abban a hitben, hogy meg kell akadályozniuk egy elcsalt választást. Mi történt négy év alatt?
Jeff Gedmin: Több dolog is, és régebbre nyúlnak vissza. Az USA-ban olyan 20-25 éve figyelhetjük meg a konzervatív beszélgetős rádióműsorok (talk radio) terjedését: karizmatikusnak mondhatók, provokatívak, de nem mindig különítik el a tényeket a kitalációktól. Megszületett a valóságshow is, ami Trump terepe a maga sokkoló marketingjével, tartalmával és külsőségeivel. Végül pedig megjelent a közösségi média, különösen a Twitter, aminek köszönhetően
az azonnali vélemény felváltotta a megfontoltat, mindenki gyors, első és dühös próbál lenni, mert úgy tesz szert sok követőre.
A technológiai és kulturális folyamatok révén az USA-ban kialakult egy olyan tömeg, amely ugyanúgy kötődik az információkhoz, mint a szórakoztatáshoz, ugyanúgy a tényekhez, mint a kitalációkhoz és az összeesküvés-elméletekhez.
Impeachment: megszavazták a Trump elleni vádpontokat
A felelősségre vonási eljárás megindítását a szenátusnak is jóvá kell hagynia. Donald Trump az első elnök az USA történelmében, akit kétszer is impeachment alá vontak.
HVG: Ez az amerikai politika mind a két oldalát érinti, vagy csak a Trump-hívőkre jellemző?
J.G.: Ez a probléma elsősorban a jobboldalra jellemző, hiszen nincs például számottevő baloldali beszélgetős rádióműsor. Jelentkezik persze a szélsőbaloldalon, de még nem fertőzte meg annyira a demokrata pártot, mint a jobboldali verziója a republikánust. Az amerikai szélsőbalosok főleg a közösségi médiában képviselik a felelőtlenséget, az agressziót, végzik a személyre szabott támadásokat, de nincs akkora hatásuk.
Teherán kommunikációjából az olvasható ki, hogy szeretnék az ellenségeskedést ennyiben hagyni.
Bár a támadás meglepte a világot, voltak jól látható előjelei annak, hogy mire készül az Egyesült Államok.
Az elnökkel egyszer az irodájában, egyszer pedig Lengyelországban próbáltak végezni.
Új idegenrendészeti eljárás indul.
Orbán korábban azt mondta, ez tüdőn lőné a gazdaságot.
Karácsony Gergely ismét felhívta a figyelmet arra: önkormányzati rendezvényről van szó.
Július elején újabb hullámra lehet számítani.
A Cargolux három Boeing 747-ese közvetlenül az iráni légtér előtt tűnt el a nyomkövető rendszerekből, és azóta sem tudni, hol vannak.