Az elnök emberei

6 perc

2021.07.22. 18:54

Minden eddiginél vehemensebben kelt Simicska Lajos adóhivatali elnök védelmére Orbán Viktor miniszterelnök a múlt vasárnap adott tévéinterjújában, amikor gyakorlatilag meg nem nevezett üzleti és politikai körök által vezérelt sajtókampánynak nevezte az új főadószedő korábbi érdekeltségei iránti érdeklődést. Hivatalos vizsgálat e cégek ügyében a jelek szerint továbbra sem indul, így a közvélemény csak a részben már napvilágra került mozaikkockák alapján nyerhet bepillantást Simicska és vállalkozótársai ügyleteibe. (A cikk a HVG 1998. szeptember 12-i számában jelent meg.)

Simicska Lajos meglehetősen kapós - erre nemcsak az utal, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kitartóan és egyre harciasabban védelmezi az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) új elnökét, hanem az is, hogy Simicska néhány - igaz, valószínűleg igen tréfás kedvében lévő - MSZP-küldöttől szavazatot kapott a pártpénztárnoki tisztségre a szocialisták hét végi kongresszusán.

Nem mindig és mindenkivel volt ez így.

„Dr. Simicska körül egyre több volt a fegyveres őr, s lassan kezdtünk úgy kinézni, mint valami kokainbáró rezidenciája Kolumbia-alsón”

- magyarázta Bayer Zsolt „Fidesz-alapító atya” s korábbi pártszóvivő 1994 októberében, hogy miért hagyta el a fiataldemokratákat. A Simicskával Tóth Béla reklámvállalkozót egy sorban említő Népszabadság-beli vallomás kiváltó oka egy Népszava-cikk volt, amely - jórészt korábban már megjelent cégadatokra (HVG, 1993. június 5., december 11., 1994. május 6.), illetve Wachsler Tamás egykori Fidesz-alelnöknek a pártgazdálkodást bíráló, az év júliusi kongresszusi beszédére alapozva - a Tényfeltáró dokumentumok a Fidesz vállalkozásairól címet viselte. Ez a párt nyakába próbálta varrni azokat a cégeket, amelyeket nem a fiataldemokraták hoztak létre, hanem például egyes vezetőik hozzátartozói, illetve olyanok, akik később a Fidesz második vonalába kerültek. Mint Simicska Lajos is, aki - anélkül, hogy belépett volna a pártba - 1993-ban gazdasági igazgató lett a Lendvay utcai pártközpontban.

Bayer tudta, mit beszél: ő nemcsak a Fidesz-alapítók egyike volt, hanem 1993-ban a Fico Kft. nevű pártvállalat felügyelőbizottsági (fb) tagja is, s e tisztségéből nem sokkal Simicska Lajos érkezése - kft-ügyvezetővé választása - után távozott az fb megszüntetése miatt. A Népszava írása nemcsak azt váltotta ki, hogy Bayer - Simicska ide vagy oda - szolidaritást vállalt egykori pártjával, hanem azt is, hogy a lapnak be kellett ismernie tévedését: a Fidesznek ugyanis csak egy pártvállalata volt, a Fico Kft. Ezt a tényt a fideszes vezetők azóta is emlegetik, ha a többi, a sajtóban általában Fidesz-közelinek nevezett cég ügyeit firtatja valaki, s egy füst alatt többnyire azt is megjegyzik, politikai támadás magyarázza a cikkeket, s felbujtókra célozgatnak.