Előválasztás: Félmillió résztvevőre számítanak, a lebonyolítás logisztikai rémálom lesz
Elindult az ellenzéki előválasztás online regisztrációs felülete. Online 100 ezer szavazóra készül a voksolást lebonyolító Civil Választási Bizottság, a 700 településen elérhető személyes, sátras szavazásnál pedig további 400 ezer előválasztóra.
Hétfő délelőtt elindult az ellenzéki előválasztás online regisztrációs felülete, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a szeptember 18-án, szombaton kezdődő és 9 napon át tartó előválasztási első fordulóban online lehessen szavazni. Minden, online szavazni kívánónak át kell esnie az előregisztráció részeként egy online, webkamerás azonosításon, ahol igazolnia kell magát, és beazonosítják a lakcímkártyája alapján, hogy melyik választókerületben voksolhat. Ezután e-mailben kap az előválasztó egy linket, melyen keresztül egy
saját, személyre szabott, egyedi QR kóddal ellátott online szavazólapon tudja majd leadni a voksát.
Az előválasztás technikai lebonyolítását végző Civil Választási Bizottság tájékoztatójából az is kiderült, hogy úgy számolnak: várhatóan 100 ezren választják az online voksolás lehetőségét, és további 400 ezren lesznek azok, akik a hagyományos módszerrel, személyesen adják majd le a voksukat. Erre országszerte 700 településen lesz mód, vagyis mind a 106 egyéni választókerületben több helyszínen is – a kisebb településeken nem állandó sátrat, hanem mozgóurnát biztosítanak.
A szintén egyedi QR-kóddal ellátott szavazólapokat már nyomtatják, több tonna papírról van szó, hiszen milliós nagységrendű lap kell,
mivel két – színében is más – szavazólap lesz: a miniszterelnök-jelölteké, illetve az egyéni képviselőjelölteké.
A Civil Választási Bizottság elnöke, Magyar György ügyvéd szerint ezzel a demokratikus oldal megcsinálja a választás nulladik fordulóját, hogy végső célként kiválasszák a közös miniszterelnök-jelöltet, illetve azt a körzetenként legesélyesebb egyetlen képviselőjelöltet, aki a kormánypártok jelöltjének kihívója lehet. Magyar György szerint az előválasztásban részt vevő civil szervezetek abban is tudnak segíteni, hogy “társadalmasítsák az ellenzéket”. Ehhez sokakkal meg kell ismertetni az előválasztás módszerét és jelentőségét, ebben pedig az “Élni hívlak” című dal is segít, ami az ügyvéd szerint nem egyszerű kampánydal, hanem egy, az ellenzékieket mozgósító “himnusz”.
Az online választási felület kialakításáért is felelős aHang civil szervezet kampányigazgatója, Hajdu Gergely elmondta, hogy az előregisztráció megindult, a személyes szavazópontok, vagyis a sátrak helyszíne és nyitvatartási ideje is már nyilvánosan elérhető az elovalasztas2021.hu oldalon. Az előválasztás lebonyolításának persze ára is van – hangzott el: közösségi adománygyűjtéssel 50 millió forintot szeretnének összeszedni, eddig 36 millió jött össze, de van egy ígéret egy magánszemélytől, aki a napokban egymaga 7 millió forintot utal majd.
A pénznél is fontosabbak azonban a civil önkéntesek, akik közül kétezren vannak beosztva a sátrakba, és további félezer önkéntes végzi az előválasztók online azonosítását.
A szavazatok megszámolása már a Számoljunk Együtt civil szervezet dolga lesz – szintén több ezer aktivista bevonásával. A szervezet vezetője, Pákozdi Éva arról beszélt: 26-án vasárnap lezárul az első szavazási forduló – ennek minden estéjén egyébként őrzött, és kamerával megfigyelt helyiségekbe szállítják éjszakára az urnákat –, hétfőn kezdik számolni az ország mintegy 22 pontján az összegyűlt mintegy 3500 urnát, majd elképzelhető, hogy még aznap este, de legkésőbb 28-án kedden délelőtt közölni tudják az első forduló eredményét. Vagyis ekkor kiderül, melyik egyéni jelölt nyerte a voksolást az adott választókerületben, és az is, hogy az öt miniszterelnök-jelölt közül melyik az az első három, aki továbbjut a második fordulóba.
A 28-i még nem hivatalos végeredmény lesz azonban, mert a jelöltek 3 napig fellebbezhetnek az eredmény ellen, ilyenkor újraszámolják a voksokat. Újraszámolnak egyébként automatikusan akkor is, ha két jelölt között 1 százaléknál szorosabb a verseny. A második fordulóra – ahol már csak a versenyben maradt miniszterelnök-jelöltekre lehet szavazni – várhatóan újra kell majd regisztrálniuk az online előválasztóknak.