Az influenza veszélyesebb, ha a Coviddal együtt kapják el, mégis kevesen kérnek oltást
Több influenza elleni vakcina van Magyarországon, mint az előző szezonban, de a tavalyi adatokhoz képest jóval kevesebben kérik. Szakértők szerint azonban amikor visszatér az influenza, súlyosabban csap majd le, mint korábban. Ha a WHO ajánlásait követnénk, hárommillió magyart kellene beoltani.
„Feleannyit rendeltem, mint az elmúlt években. Van belőle elég, és akadnak, akik oltatják magukat, de alapvetően alacsony az érdeklődés” – röviden így foglalta össze az influenzaoltások iránti keresletet egy vidéki háziorvos a hvg.hu-nak.
A koronavírus negyedik hullámának árnyékában, napi tízezer új fertőzött mellett kevés szó esik az influenzajárványról, mely Magyarországon jellemzően november közepén jelenik meg, és január közepén-február elején válik járványos méretűvé. A lanyhuló figyelemnek van egy másik oka is: a 2020–21-es influenzaszezon a maszkviselésnek és otthoni munkavégzésnek köszönhetően gyakorlatilag az egész világon elmaradt. Erre utal az is, hogy érzékelhető méretű influenzajárvány csak azokban a régiókban alakult ki, ahol nem voltak érvényben erős korlátozások.
Szakértők idén azonban többször is figyelmeztettek arra, hogy amikor az influenza visszatér, egy kevésbé védett társadalmat érhet el, emiatt nagy lesz a valószínűsége, hogy súlyosabban csap majd le, mint korábban. Ezen a véleményen van Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa is, aki korábban arra figyelmeztetett, hogy bár egyelőre nem tudni, mikorra várható az influenza nagy visszatérése, de
aki eddig úgy volt vele, hogy simán átvészeli, most ne számítson feltétlenül ugyanerre.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai egyelőre a szokásos novemberi állapotokat mutatják: a 44. héten 14 influenzás esetet jelzett Magyarországon a figyelőszolgálat, vagyis egyelőre még csak elszigetelten vannak betegek. A Nemzeti Népegészségügyi Központ korábban azt közölte, hogy becslés szerint november 1. és 7. között az országban 11 100-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, de akkor még egy esetben sem azonosították a vírust.
Az, hogy a 2021/2022-es szezonban mi várható, az elsősorban attól függ, hogy lesznek-e komolyabb korlátozások, betartja-e azokat a társadalom, illetve hogyan alakul az állami oltási kampány. Az valószínűleg segíteni fog, hogy a kormány szombattól elrendelte a zárt terekben a kötelező maszkhasználatot, az iskolákban azonban nincs online oktatás, mint tavaly, és a munkahelyek többsége is a normál működésben marad.
Nem tolonganak
Az influenzával kapcsolatban az a nagy szerencse, hogy már nagyon régóta van ellene védőoltás. A háziorvosok beszámolói alapján azonban a tavalyi nagy rohamhoz képest idén visszaesett az érdeklődés, és jóval kevesebben adatják be maguknak.
„Természetesen vannak olyanok, akik minden évben kérik az oltást, ők most is jönnek, de új páciensek nem nagyon érdeklődnek. Mivel most a covidosok és a légúti betegségekkel küzdők is nagyon sokan vannak, az is előfordul, hogy nem is tudom beadni, remélem, ők később majd jelentkezni fognak érte” – mondta egyikük.
Egy másik kelet-magyarországi háziorvoshoz 1200 ember tartozik. Hozzá most 80 adag érkezett, de úgy látja, ez egyelőre elég lesz. Ha pedig elfogy, akkor tud még rendelni a helyi kormányhivataltól. Ő egyébként az Egészségügyi Világszervezet ajánlását is kihasználja, mely szerint az influenzaoltást a Covid elleni vakcinával együtt is be lehet adni.
„Előfordul, hogy akkor ajánlom fel, amikor a harmadik védőoltásért jönnek, ilyenkor általában el is fogadják” – mondta.
Az általunk megkérdezett háziorvosok ugyanakkor aggasztónak tartják, hogy látványosan kevesebben kérik az influenzaoltást, mint tavaly. Az influenzát ugyanis a Covid–19-cel párhuzamosan is el lehet kapni, és ilyenkor a betegség lefolyása súlyosabb, ráadásul az ellátórendszert az influenza ugyanúgy megterheli, mint a koronavírus. Emellett az sem mindegy, hogy a koronavírus-fertőzés magasabb kockázatot jelent, ha más betegséggel is együtt jár.
Ráadásul idén egyelőre hiánnyal sem kell számolni. Bár a kormány a tavalyi szezonhoz képest idén is mindenki számára ingyenessé tette az influenza elleni vakcinát, úgy tűnik, hogy ezúttal az ellátást is jobban megszervezte.
Egy évvel ezelőtt – hasonlóan egyébként a korábbiakhoz – 1,3 millió adag, háromkomponensű magyar vakcinát (3Fluart) gyártottak le, emellett megvásárolták a Sanofi 100 ezres készletét a négykomponensű oltásából (Vaxigrip Tetra) is, amit 3 évvel fiatalabb gyerekeknek és várandós nőknek lehet beadni. Akkor egyébként a szokásos 550–700 ezer helyett – elsősorban a koronavírussal kapcsolatos intézkedések, illetve a Covid–19-oltás hiánya miatt – Magyarországon 1,2 millió fogyott belőle, és egy ideig komoly hiány volt az oltóanyagból.
Idén még ennél is több vakcina van az országban. Müller Cecília országos tiszti főorvos október közepén körlevelet küldött a háziorvosoknak, melyből kiderült, hogy ebben a szezonban a szokásos 1 millió 300 ezer adag 3Fluarton kívül 4000 adag Vaxigrip is elérhető lesz a házi gyermekorvosoknál. Utóbbiból ráadásul most nem foglalta le mindet az állam, így a gyógyszertárakba is került belőle 196 ezer adag, amit receptre bárki megvehet körülbelül 5000 forintos áron. Ez azt jelenti, hogy most körülbelül 1,5 millió adag influenza elleni vakcina van az országban, ami – ahogy arra a Webbeteg cikke is emlékeztetett – mindenképpen kényelmesebb helyzetet teremt. Így nemcsak 200 ezer adaggal nagyobb a hazai készlet, hanem a patikai mennyiség azoknak is rendelkezésére áll, akik nem tartoznak a fokozottan veszélyeztetettek csoportjába, vagy minél előbb szeretnének hozzájutni az oltáshoz.
Készlethiány is lehet?
Mivel az influenza elleni oltást a vírustörzsek változása miatt minden évben újra le kell gyártani, a kormányok többsége, köztük a magyar is, általában az előző évek fogyását veszi alapul, amikor meghatározza, hogy mennyit kell belőle rendelni. Azt már kevesebben tudják, hogy ez szembemegy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásával, amely alapján Magyarországon egy szezonban mintegy 3 millió influenza elleni védőoltás beadása lenne indokolt. Egészen pontosan annyi, ahányan az influenza szempontjából kockázati csoportba tartoznak.
A világszervezet prioritási listája szerint először az egészségügyi és szociális dolgozók, utána az idősek, a várandósok, a krónikus betegek, a gyerekek (közülük is főként a 2 éven aluliak és a krónikus betegek) beoltása indokolt. (Kisgyerekeknél részben az okozza a kockázatot, hogy ők az életkoruk miatt még nem találkoztak a vírussal, nincs természetes védettségük, részben pedig az, hogy magas lázzal, kórházi kezeléssel, kiszáradással járhat náluk a betegség, ami a gyerekek esetében sokszor súlyosabb, mint a felnőtteknél.)
Ha a jövőbeli szezonok szervezésében a kormány teljesíti azt a közegészségügyi célkitűzést, mely szerint lakossági szinten növelni kell az influenza elleni átoltottságot, és megnövelné azok számát, akiknek mindenképpen be kell adni az oltást, akkor a másfél milliós készlet nem lenne elég.
A hvg.hu megkeresésére a négykomponensű oltóanyag gyártója, a Sanofi azt írta, hogy az eddigi átoltottsági adatok fényében nem valószínű, hogy a kockázati csoportba tartozók közül mindenki kérje az oltást, feltételezhetjük, hogy az előttünk lévő influenzaszezonban elég lesz a rendelt vakcina. Ha azonban még az eddiginél jobban berobban a koronavírus negyedik hulláma, vagy a vártnál súlyosabb lesz az influenzajárvány, akkor az sem kizárt, hogy az ősz és tél folyamán szükség lesz további dózisok beszerzésére.
„Fontos azonban, hogy a szezon közben a pótlás nem lehetséges, a vakcina előállítása ugyanis 6–8 hónapos folyamat, ezért egy ilyen esetben számításaink szerint idén nem kizárható egy relatív készlethiány, ahol az igény egy ideig meghaladja az ellátást” – figyelmeztettek.