HVG Top 500: mi az, ami a legnagyobb nyereségnél is jobb?
Egyáltalán nem törvényszerű, hogy a legnagyobb cégek érik el a legnagyobb nyereséget. A HVG ötszázas rangsora azt mutatja, hogy a legmagasabb eredményt a különféle szolgáltató cégek teszik zsebre, közülük is elsősorban azok, amelyeknek – sokszor inkább csak papíron – jól működő külföldi cégleányaik vannak. HVG Top 500, 4. rész.
Majdnem negyedével csökkent tavaly a legnagyobb magyarországi vállalatok nyeresége – pontosabban 5 százalékkal nőtt. E képtelen állításnak nagyon is logikus magyarázata van.
Egyfelől ha összeadjuk az árbevétel szerinti Top 500-ban szereplő vállalatok tavalyi adózott eredményét, az valóban 23 százalékkal kisebb, mint egy évvel korábban. Másfelől viszont ez a 450 milliárd forintos visszaesés úgy jön ki, hogy csak a két legnagyobb vesztes, a Mol és a Wizz Air együtt majdnem másfélszer ekkora, 645 milliárdos mínuszt hozott össze, miközben a többi 498 vállalat 191 milliárdos, azaz közel 5 százalékos nyereségnövekedésnek örülhetett. E két cégnek persze hitelt érdemlő igazolása van a veszteségre, hiszen a közlekedést földön és levegőben egyaránt megviselte a világjárvány.
De a többiek nyereségessége sem mondható éppen irigylésre méltónak: 100 forint bevételből mindössze 3,73 maradt náluk profitként. Viszont az 500 árbevételi rekorder közül 425 nyereséggel zárta a keserves tavalyi évet, és csak 75 könyvelt el veszteséget; egy évvel korábban, még Covid nélkül is majdnem hajszálra ugyanennyi – 427:73 – volt ez az arány.