Donald Trump, az USA nevű cég CEO-ja aranybányának nézi az elnöki hivatalt

6 perc

2025.04.13. 12:30

Miközben országa zuhanórepülésbe kezdett, Donald Trump legutóbbi hétvégéje Floridában nem csak golfozásról, de pénzszerzésről is szólt. A republikánusok közül is egyre többen kérdezik: meddig lehet még büntetlenül összemosni az állami és magánérdeket, és vajon hol húzódik az amerikai demokrácia tűréshatára?

Az Egyesült Államokat sújtó tőzsdekrach hatása drámai: több mint hatezer milliárd dollár tűnt el egyetlen hét alatt a pénzpiacokról, ami elsősorban a kisbefektetőket, nyugdíj-megtakarításokat és átlag amerikaiakat sújtja. Eközben a megélhetés költségei nőnek, az állami leépítések miatt pedig országszerte tízezrek veszítik el a munkájukat, és a gazdasági szakértők már újabb recessziótól tartanak.

Ebben a helyzetben az ország vezetője, Donald Trump, mintha egy másik valóságban élne: a hosszú hétvégét luxuskörnyezetben, floridai Mar-a-Lago rezidenciáján és saját golfklubjában töltötte. Milliárdos üzletemberekkel vacsorázott, saját golfversenye győztesének kiáltotta ki magát, miközben a közösségi médiában így posztolt:

„EZ AZ IDŐSZAK TÖKÉLETES ARRA, HOGY GAZDAGABB LEGYÉL, MINT VALAHA!!!”

Pár nappal később aztán ráébredt: nem feltétlenül jár jól azzal, hogy egy tőzsdei összeomlással kötik össze a nevét. Ekkor már azt posztolta saját közösségi oldalán, hogy „ITT AZ IDŐ VÁSÁROLNI!!! DJT” – néhány órával később pedig 90 napra felfüggesztette a világot sokkoló vámok alkalmazását. A részvénypiac pedig felpattant: a múlt heti veszteségeket ugyan nem tudta korrigálni, de 10 százalék körüli pluszban zárt már aznap, és a jó hangulat később is fennmaradt.

Gyanús, hogy Trump a vámjojózás közben bennfentes kereskedés bűnrészese lett

Miután Trump arra buzdította az embereket, hogy vegyenek médiacége részvényeiből, olyan bejelentést tett, ami szárnyakat adott az árfolyamnak.

“Az elnöki hatalom és egyéni gazdagodás ilyen összefonódása példa nélküli az Egyesült Államokban”

Míg első elnöksége alatt Trump még némileg ügyelt az etikai határokra, második ciklusát gátlástalanul arra használja, hogy meggazdagodjon – írja a Spiegel. A politikai és magánérdekek közötti határvonal teljesen elmosódott.