Orosz Dénes: A Demjén-filmmel semmilyen rendszer mellé vagy ellen nem álltam

Kapott állami támogatást, de a Hogyan tudnék élni nélküled? ideológiamentes film, a költségigényes magyar filmek közül az egyetlen, amely visszahozta az árát, és egyetlen célja volt: szórakoztatni – mondja a rendszerváltás óta legnézettebb magyar film rendezője. Látja a közállapotokat, hogy zaklatott a társadalom, az emberek ugranak mindenre, mégis arra biztat mindenkit, hogy próbálják lehántani ezeket a rétegeket és nézőként befogadni a filmeket. HVG-portré.

Orosz Dénes: A Demjén-filmmel semmilyen rendszer mellé vagy ellen nem álltam

A Hogyan tudnék élni nélküled? minden nézettségi rekordot megdöntött. Számított valami hasonlóra?

Nem volt konkrét nézőszám a fejemben, de eszembe jutott, hogy akár nagy tömeget is megszólíthat. A sikerben fontos szerepe van Demjén Ferencnek, és annak, amit a dalai a magyaroknak jelentenek. Kezdettől fogva különleges érzelmi kapcsolat volt a közönség és a film között. Bár zenés vígjáték, az emberek meghatódtak rajta, visszahozott valamit a fiatalságukból.

Ezúttal nem ön írta a forgatókönyvet. Nem érezte úgy, hogy meg van kötve a keze?

Ellenőrzöttebb munka volt, mint a korábbi filmjeim, de sorozatokat is rendeztem, ahol hasonló volt a leosztás. Kicsit olyan volt, mint egy amerikai stúdiófilm, ahol adott keretek között kell a rendezőnek belevinnie magát a produkcióba. Az ötleteimet meg kellett osztanom, aztán vagy elfogadták, vagy nem, de ebben a formában is sokat tehettem hozzá.

Kormos Anett, a film egyik forgatókönyvírója azt mondta, hogy a Futni mentemet a politikai közhangulat repítette magasra, míg a Hogyan tudnék… a közhangulat dacára ment nagyot. Egyetért ezzel?

Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.