Négy éve még kiállt, most néma csendben maradt az ellenzék a vereség után

2 perc

2022.04.04. 13:32

Ellenzéki pártokat, politikusokat hívtunk végig a 2022-es országgyűlési választások másnapján, hogy megkérdezzük, mit üzennek a választóiknak, akik egyelőre a tegnapi eredményeket gyászolják. Kevés sikerrel.

"Mi mindent megtettünk, négy éve az életemet rátettem arra, hogy ezt a rendszert lebontsuk. Most mégis mindenkit arra biztatok, aki el akarja hagyni ezt az országot, hogy nyugodjon meg, menjünk haza, szeressük egymást, és aludjuk ki magunkat” – mondta Márki-Zay Péter a választások estéjén, az ellenzék számára lesújtó eredmények ismeretében. “Túlságosan fiatalok vagyunk ahhoz, hogy engedjük, hogy kilopják a jövőnket. Sokkal nagyobb a felelősségünk most, mint akár tegnap vagy egy hónappal ezelőtt. Most nem szabad feladnotok” – próbált lelket önteni a szavazóiba a Momentum elnöke, Donáth Anna.“

“Rájuk fog omlani az a válság, amit maga Orbán Viktor idézett elő. [...] Fel el kell készülnünk, hogy ha a helyzet úgy hozza és a megszorítások miatt a népharag elsöpri ezt a rezsimet, akár egy hónap, akár félév, akár egy év alatt, akkor ott álljunk és átvegyük az ország irányítását. Erre készülünk, de már Márki-Zay Péter nélkül” – adta talán a legegyértelműbb mozgósító üzenetet még a választás éjszakáján a jobbikos Jakab Péter.

Másnap viszont már mindenki hallgat, pedig a rendszerváltás utáni választások után ilyenkor hagyományosan sajtótájékoztatókon kérdezhették az újságírók a részt vevő pártok vezetőit a kudarc, győzelem okairól és további terveikről. 2018. április 9-én hétfőn, a választások másnapján Karácsony Gergely, az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje és Molnár Gyula, az MSZP elnöke is így tett. Karácsony gratulált, Molnár lemondott az elnökségről, az együttműködésből kimaradó ellenzéki pártokat pedig közösen okolták a kudarcért.

Lemondott a Jobbik vezetéséről Vona Gábor is, aki akkor úgy fogalmazott, “a Jobbik jelenthet reményt a kormányváltást akaró embereknek” a jövőben. Hadházy Ákos pedig az LMP társelnöki posztját hagyta ott. Nem mondott le viszont Gyurcsány Ferenc, aki akkor azt mondta, “az ellenzék nem találja az ellenszerét az ellenségépítő, hazug politikának”. Az akkor még újságírókkal egy légtérben olykor-olykor megjelenő Rogán Antal pedig akkor úgy fogalmazott: “sajtótájékoztatót a vesztesek tartanak”.

Nos, most ők sem tartottak, leszámítva az LMP-t, ahol Kanász-Nagy Máté elmondta, "az LMP, Magyarország zöld pártja marad a zöldpolitika útján, mert tudjuk, hogy a jövő zöld lesz, vagy nem lesz jövő", valamint odaszólt Márki-Zay Péternek, "aki egy végtelen monológgá változtatta a kampányunkat".

A legtöbb ellenzéki párt sajtóosztálya, vagy vezető politikusa türelmet kért, de sokan fel sem vették a telefont. Kivétel a Momentum, ahol Tompos Márton szóvivő válaszolt a kérdéseinkre. Elmondása szerint a Momentum mostantól az eddigi parlamenten kívüli pártként szerény forrásaik kiszélesedésével az országos építkezésre fognak koncentrálni és "ez nem csak a kampányra vonatkozik, folyamatos jelenlétre van szükség". Szerinte a parlament az egyik legfontosabb információs forrás, ezért neki a korrupciós munkacsoportjának vezetőjeként is fontos, hogy akár a bizottsági munka során, akár az országgyűlési képviselők rendelkezésére álló forrásokból "kipréseljék" és használják, amit lehet. Ez pedig nem csak az országos botrányokra vonatkozik, hanem a helyi problémákra is.  

Az ellenzéki választók addig is próbálják a közösségi oldalakon megfejteni, mibe kapaszkodhatnak, miután az értékrendjüktől akár totálisan eltérő politikai erők támogatásával még rosszabb eredményt ért el az ellenzék, mint négy évvel ezelőtt.