Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az orosz elnök azt gondolja, hogy nyerhet Ukrajnában a télen, ehhez az energiát használja a Nyugat megosztására, és a földrészen máris látszanak a repedezések. Így látja Roger Boyes, a londoni újság diplomáciai szerkesztője, aki volt tudósító Varsóban, Rómában, Bonnban és Berlinben, és főleg EU-s, illetve német ügyekkel foglalkozik.
Szerinte a harcokat nem a nehéztüzérség, vagy a brutális erő dönti el Vlagyimir Putyin javára, hanem az, hogy a politikus eltekeri a gázcsapot. Gyorsan közeleghet az igazság pillanata, ezen a héten kiderül, folytatódik-e határozatlan ideig az Északi Áramlat 1 leállása. Ha igen, akkor a mostani, ájulásokkal járó sistergő hőhullám hamar átadja a helyét a téli fagynak, a gázárak meredek emelkedésének, az ipar bedugulásának, a vágtatva érkező nagy gazdasági visszaesésnek.