Az MCC brüsszeli igazgatója a Politicóban magyarázta el, miért van szükség egy magyar agytrösztre
Frank Furedi szerint a Magyarországgal szembeni ellenségesség irracionális magyarofóbiává alakult át.
Hivatalosan november 15-én nyit, de már most működik a több százmillió forintnyi közpénzzel támogatott Mathias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli intézete – írja a Politico.
A híres brüsszeli főtértől, a Grand-Place-tól mindössze öt perc sétára, a Rue des Poissonniers 13-as szám alatt található intézetben jelenleg két kutató, adminisztratív személyzet és egy kommunikációs igazgató is dolgozik, a létszám pedig a tervek szerint már jövőre a duplájára nő.
Az új think tank igazgatója Frank Furedi, magyar-kanadai szociológus a Politicónak elmondta, hogy jelenleg egy „Mitől félnek az európaiak” című projekten dolgozik. Egy éves „Félelem barométer” publikálását is tervezi, mely azokat a témákat veszi majd sorba, melyek a különböző európai országokban foglalkoztatják az embereket. Furedi a drezdai egyetem kutatási igazgatójával, Werner Patzelttel együtt vezeti majd a központot.
A szociológus szerint az elemzőintézet fő fókusza az oktatás lesz, valamint a magyar diákok brüsszeli képzése. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója – az MCC kuratóriumának elnöke – pedig egy múlt heti interjúban azt mondta, hogy a think tank segít majd abban, hogy Magyarország „szellemi hatalom központja” legyen.
Frank Furedi az alkalomra egy véleménycikket is írt a Politicóba, melyben azt fejti ki, miért van szüksége Brüsszelnek egy magyar agytrösztre. Mint írta, az MCC célja, hogy elősegítse az érett, átgondolt vitát a kontinensen uralkodó kulturális feszültségekről.
"2017-ben még viszonylag visszafogott volt a maihoz képest a rémhírterjesztés egy tekintélyelvű diktatúra magyarországi visszatéréséről. Orbán Viktor miniszterelnök kormányának tavaly áprilisi, döntő újraválasztása óta azonban a Magyarországgal szembeni ellenségesség irracionális magyarofóbiává alakult át.Orbán magyar ellenfelei az „autokratizálás” kifejezést használják, hogy igazolják démonizálását - és az Európai Unió is követi ezt a példát" - írta.
Furedi úgy véli, a demokratikus visszaesés egy ideológiailag konstruált fogalom, amelynek célja, hogy delegitimálja a nyugati politikai berendezkedéssel ellentétes személyek és pártok megválasztását.
Azt azonban elismeri, hogy Magyarország természetesen nem problémamentes, és ő is gyakran érzi úgy, hogy hazájában veszélyben van a demokrácia. „De a magyar demokráciát nem a Fidesz-kormány fenyegeti igazán, hanem a komoly és felelős politikai ellenzék hiánya” – tette hozzá.
„A magyar ellenzék mégis nehezen tudja tükrözni az emberek érzéseit. Elidegenedett a fővároson kívül élőktől, és úgy tűnik, csak önmagával tud beszélni - mint egy csapat önző gyerek, akik kudarcaikért inkább az ellenfeleket hibáztatják, mint saját alkalmatlanságukat” – fejti ki véleménycikkében az MCC brüsszeli igazgatója.