Egyházi iskolák tanárai demonstráltak a Belvárosban
A közoktatás tarthatatlan állapotára hívják fel a figyelmet a Tanárballagás nevű keddi demonstráció szervezői.
A pályaelhagyást szimbolizálja az egyházi iskolák pedagógusainak kedd délutáni, Tanárballagásra keresztelt akciója, amelynek keretében ballagótarisznyát viselve vonultak a Deák térről a Szent István Bazilika elé. A megmozdulás Facebook-eseményében írtak szerint a szervezők a probléma bemutatásával hangsúlyozzák a közoktatásban kialakult tarthatatlan állapotokat. A támogatókat arra kérték, hogy a ballagás útvonalán álljanak sorfalat, és ha gondolják, egy szál virágot adjanak át a Bazilika előtt az egyházi fenntartású iskolák és óvodák pályaelhagyó és – egyelőre – pályán maradó pedagógusainak.
Élő tudósításunk a helyszínről:
Két-háromezer ember gyűlt össze a megmozdulás délután öt órai kezdete előtt helyszínen lévő tudósítóink szerint – a szervezők korábban elmondták, bár céljuk a jobboldali szavazók megszólítása, mindenkit várnak, aki kifejezné szolidaritását. A menet elején a ballagásokon megszokott, szalagokkal feldíszített zászlót vittek, a vonulás közben az Elmegyek, elmegyek című ballagódalt énekelték, amelyhez az aláfestést rézfúvósok adták.
"Nem polgári engedetlenség, nem sztrájk, nem is az iskolák területén van munkaidőben, csendes formátuma pedig olyan, amit a lehető legtöbb kolléga magáénak tud érezni" – ilyen megmozdulást szerettek volna a szervezők, akik korábban a Válasz Online-nak adott interjúban azt is elmondták, közel harminc intézmény pedagógusait várják.
A ballagó tanárokhoz csatlakozott támogatók a Szent István tér felét megtöltötték, a Bazilika fél hatos harangszavát már itt hallgatták meg.
A magyar hazát elsősorban nem a kard, hanem a kultúra tarthatja meg – idézte Klebelsberg Kuno szavait Posta István, a megmozdulás egyik szervezője. A katedrára emlékeztető színpadon elmondta, körülbelül 300 pedagógus demonstrált kedden, akik fővárosi és vidéki, római és görögkatolikus, református, evangélikus, baptista, metodista intézményekből érkeztek.
"Tudjuk, hogy az egyházi iskolák nagyobb szabadságot élveznek, mint az államiak" – mondta a szervező, egyúttal megköszönve a közoktatásban dolgozó kollegái kiállását. Külön kiemelte a pályakezdő pedagógusok elhivatottságát és minden támogató állampolgár szolidaritását. "Köszönöm, Anya!" – folytatta beszédét és minden szülőhöz szólva elmondta, azért gyűltek össze, hogy 10-15 év múlva is válasszák majd fiatalok a tanári pályát és legyen pedagógus, aki gyermekeiket tanítja.
Egyetlen téma van, amihez mindenki hozzá tud szólni: a jó vagy rossz tanárokról szerzett tapasztalatok – érzékeltette a pedagógusok szerepének fontosságát egy pályakezdő tanár. Hozzátette, a hivatás igazi értékét a munkaidőn túli elfoglaltságok adják: ő például egy korábban színházlátogatásokat szervező tanára miatt állt ma ki, aki azóta elhagyta a pályát és külföldre költözött. A felszólaló történelem-francia szakos tanár Istennek adott hálát, amiért van ereje három állásban dolgozni, ugyanis ennyit kell vállalnia ahhoz, hogy meg tudjon élni. Úgy gondolja, sokkal több odafigyelés jutna egy-egy gyerekre, ha egy tanári fizetésből eltarthatná magát.
A pedagógusoknak vannak lelki szükségletei, megbecsülésre és tanszabadságra vágynak – mondta egy támogató négygyermekes szülő, Kocsisné Farkas Réka. Mondata közben – épp a pedagógus szónál – ismét felkongott a Bazilika harangja, amelyet a tömeg tapssal üdvözölt. Ezután egy szervező arra kérte a jelenlévőket, idézzék fel olyan tanárok – Márti nénik és Balázs bácsik – arcát, akiknek a mai napig hálásak munkájukért, majd annyit mondott: Köszönünk mindent!
"Néha kicsit bánt, amikor azt hallom, ebben az országban nem mindenki pedagóguspárti. Talán ha nem tanítanék, én se lennék az" – ismertette a tanárokat érintő problémákat egy pedagógus. Beszédében említette, hogy egyházi iskolás tanárként "megvették kilóra", hogy időnként barátainak kell kisegíteniük anyagilag, és azt is, hogy a Facebook már álláshirdetéseket ajánl fel neki. Felsorolta, mit várna el az államtól: hogy érte is úgy küzdjenek, mint a rezsicsökkentésért, ha a hivatása nem arról szólna, hogy a jelenlegi problémák megoldásáért küzdenek, hanem arról, hogyan lehetne minél jobb oktatást biztosítani a gyerekeknek.
A Tanárballagás résztvevői öt pontba foglalták követeléseiket, mégpedig:
- Új nemzeti oktatási stratégiát!
- Gyerekbarát oktatást!
- Autonómiát!
- Vonzó pedagógus-életpályát, értékálló és igazságos bért!
- Megbecsülést a pedagógusoknak!
A szervezők hangsúlyozták, az intézményi átalakításon túl a munkaterhek csökkentése is elengedhetetlen, ugyanis ez biztosítaná, hogy a pedagógusoknak elég ideje legyen az általuk tanított gyerekekre is figyelni, nevelni őket és emellett a családjukban is aktívan jelen tudjanak lenni. A követeléseket szerdától online alaírással lehet támogatni, valamint javaslatokat is lehet tenni további pontokra – mondta Mikesy András szervező, hozzátéve, a teljes listával felkeresik majd intézményeik fenntartóit és segítségüket kérik abban, hogy azokat a kormánynak is eljuttassák.
Csepregi András evangélikus lelkész társadalmi egyetértést és erőt kért Istentől ahhoz, hogy minden pedagógus örömöt találjon a hivatásában, ezután pedig az összegyűlt tömeg közösen mondta el a Mi Atyánkot, majd a Himnusz is elhangzott. Zárásként a főszervező elmondta, ő lesz "a szigorú osztályfőnök", amire egy tanítványa édesapja bekiabált: "Nem volt az!". A tanár – akárcsak az osztálykirándulásokon szokta – bejelentette a "lámpaoltást", vagyis a buli végét és arra kérte a résztvevőket, hagyják el a helyszínt.